FBI'ın Yüz Tanıma Sistemi Yüz Milyonlarca Fotoğrafa Ulaşabiliyor

FBI'ın Yüz Tanıma Sistemi Yüz Milyonlarca Fotoğrafa Ulaşabiliyor

FBI'ın yeni nesil yüz tanıma sistemi, iki yıl önce kadar tanıtılmış ve 70 milyon fotoğrafa ulaşabildiği söylenmişti. Bugün ortaya çıkan yeni bilgilere göre ulaşılabilen fotoğraf sayısı altı kat arttı.

Federal Araştırma Bürosu, Amerika'nın iç istihbarahat ve güvenlik gücünü teşkil ediyor. Suçluları daha çabuk yakalamak adına, iki yıl önce Next Generation Identification (NGI) yani yeni nesil kimlik saptama sistemini aktifleştiren büro, sistemin 70 milyon kadar fotoğrafı hafızasında tutabildiğini ve bu fotoğraflar üzerinden kişilerin kimliklerini tespit edebildiğini söylemişti. Ancak Amerikan Hükümeti Mesuliyet Ofisi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, bu sistemin şu an için 411.9 milyon Amerikalı ve yabancının fotoğrafına erişebildiği, erişilen bu kişilerin çoğunun ise sabıkasız olduğu ortaya çıktı. NGI, sadece FBI tarafından kullanılmadığı gibi Adalet Bakanlığı işlemlerinde ve pasaport, vize başvurularında da kullanılıyor.

Elektronik Sınırlar Kuruluşu ise NGI sistemindeki sorunun, kullandığı "emsali görülmemiş kadar fazla sayıdaki fotoğraf" olmadığını açıkladı. EFF'ye göre asıl sorun ise FBI'ın bu sistemin doğru çalıştığını kesin olarak test etmemiş olması. "Kesinliğinden emin olmadığınız arama sonuçlarına, suçsuz insanları koyamazsınız" şeklinde bir açıklamada da bulunan EFF, yüz tarama teknolojilerinin başka sıkıntılarına da dikkat çekti. Halihazırda doğru olarak çalıştığı tespit edilemeyen birçok uygulama olduğunu, bu uygulamaların neredeyse hepsinin renkli derili insanları tanıyamadığını da söyledi.

FBI yüz tanıma sisteminde kaç fotoğraf tanımlı?

Buradaki asıl problem ise doğru çalışıp çalışmadığı bilinmeyen bu sistemde yer alan fotoğrafların sahiplerinden izin alınmamış olması. Yaklaşık 319 milyon kişinin yaşadığı Amerika Birleşik Devletleri'nde 411.9 milyon fotoğrafla tarama yapabilen bir sistem, izin almadan bütün vatandaşların fotoğraflarına erişmiş olabilir. Üstelik, bu sadece suç önlemek ya da suçluyu bulmak için de kullanılmayabilir. NGI sayesinde, takip edilmek istenilen bir kişi, güvenlik kameralarından rahatlıkla bulunabilir ve suçsuz biri de gün boyu izlenebilir. Dahası bugüne kadar okuduğumuz, izlediğimiz ya da oynadığımız distopik evrenlerin bir çoğunda, baskı rejimi kurmayı başaran bütün sistemler, halkı güvenlik kameralarıyla ya da sürekli takip etmekle korkutmayı başarmışlardı. Amerika'da da yasal sıkıntılarla boğuşan ve haklarında birçok dava açılan bu sistemlerin geleceği ise henüz bilinmiyor. Ancak FBI, bu sistemin tamamen yararlı olduğuna dair görüşünü söyleyeme devam ediyor. 

FBI Bir Başka iPhone'u Daha Kırdı

FBI iPhone'ları Kırmak İçin 1.3 Milyon Dolar Harcamış

Google, FBI Davasında Apple'a Hukuki Destek Verecek

YORUMLAR