Galaxy Note 8'in Tamir Edilebilirliği Değerlendirildi

Galaxy Note 8'in Tamir Edilebilirliği Değerlendirildi

Samsung'un yeni en üst düzey akıllı telefonu Galaxy Note 8, 21 Eylül tarihinde satışa sunulacak. Bu akıllı telefon satışa sunulmadan önce iFixit bir adet Galaxy Note 8'i tüm parçalarına ayırarak tamir edilebilirlik durumunu değerlendirdi.

Galaxy Note 8 dıştan çok şık görünüyor ve oldukça önemli donanım özelliklerine sahip. Fakat kullanıcılar açısından çok güzel görünen bu telefon profesyoneller açısından da öyle mi? Bu sorunun cevabını bulmak için akıllı telefonları ve mobil cihazları parçalayarak birleştiren ve araştırmalar yapan iFixit bir çalışma yapmış.

Yapılan çalışmada iFixit, Galaxy Note 8'e tamir edilebilirlik konusunda 10 üzerinden 4 puan vermiş. Kulağa az gibi gelen bu puan iFixit açısından gayet normal bir puan. Hatta Galaxy Note 8'in tamir edilebilitesinin telefonun pozitif yönlerinden birisi olduğu da belirtiliyor.

Note 8'i parçalarına ayırırken ise iFixit uzmanlarının çok dikkatli olması gerekmiş. Çünkü Note 8'in hem ön hem de arka yüzü Gorilla Glass 5 camdan oluşuyor. Birçok farklı iğne ucunun yanı sıra bir de ısı tabancası kullanılmak zorunda da kalınmış. Çünkü cihazın ekranını tutan yapıştırıcılar çok kuvvetliymiş ve bunların yumuşatılması gerekmiş. Fakat Galaxy Note 8'in IP68 su geçirmezlik sertifikası telefon bu şekilde söküldükten sonra geçerliliğini de yitirmiş oluyor.

Note 8'in içerisindeki vidalar ise tek çeşit olduğundan dolayı uzmanları tornavida karmaşasıyla uğraştırmıyor. Fakat Note 8'in 3300mAh'lik arka bataryası normal kullanıcılar tarafından sökülemiyor. Çünkü cihazın iç kısımlarına ulaşabilmek gerekiyor ve de bataryayı kuvvetli yapışkanlar tutuyor. Söken kişi eğer uzman değilse bu zorlu işlemler sırasında bataryaya veya etrafındaki parçalara zarar da verebilir.

Cihazın USB Type-C olarak adlandırılan USB yani şarj portunun anakarttan kolayca sökülüp ayrılabiliyor olması da güzel bir özellik olarak gözümüze çarpıyor. Çünkü bu sayede şarj sıkıntısı olan Note 8'ler kolayca tamir edilebilir. iFixit'in genel görüşü ise Galaxy Note 8'in tamir edilebilmesinin pek de zor olmadığı yönünde.

Samsung Galaxy Note 8 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Galaxy Note 8'in Ekran Parlaklığı Tüm Akıllı Telefonlardan Daha İyi

YORUMLAR