Katlanabilir Telefon Sevkiyatı, 2024'te 50 Milyona Çıkacak

IHS Markit isimli pazar analiz şirketi katlanabilir telefonlarla ilgili yeni bir rapor sundu. Şirketin yaptığı değerlendirmeye göre en geç 2024 yılında katlanabilir telefon sevkiyatı 50 milyona kadar çıkacak.

Bu yıl Samsung ve Huawei katlanabilir ekranlı telefonları açıkladı; ancak her iki cihaz da piyasaya sunulamadı. Fakat telefon pazarında önü açık olan katlanabilir ekranın 2024 yılına kadar daha geliştirileceği ve satışa hazır hale geleceğine inanılıyor.

Katlanabilir ekran teknolojisi hala olgunlaşmadı ve henüz OLED ekranlarının daha geniş çaplı kullanıldığını göremiyoruz. Yine de OLED panellerinin pazar payı artmaya devam ediyor ve düşük seviye ve orta seviye telefonlara doğru yol alıyor. 

Apple Katlanabilir Telefon Konsepti 3

Azalan akıllı telefon sevkiyatlarına rağmen, OLED'li cihazların sayısında düşüş yaşanmadı. Hatta telefon satışları azalmasına rağmen, önümüzdeki çeyrekte OLED'li telefonlarda yüzde 30'luk artış bekleniyor.

Ekrandaki parmak izi okuyucusu ve ekran altı selfie kamerası gibi teknolojilerin ilerlemesiyle daha fazla OLED panel üretilmeye ihtiyaç duyuluyor. Sonuçta katlanabilir ekran teknolojisi de dahil olmak üzere OLED panellerine dayanıyor. Bakalım 50 milyonluk katlanabilir telefon sevkiyatı 2024'e ulaşabilecek mi, zamanla göreceğiz.