Rakamlara Göre Türkiye’de Hayatımız Mobil Telefonda Konuşmakla Geçiyor

Rakamlara Göre Türkiye’de Hayatımız Mobil Telefonda Konuşmakla Geçiyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerinden derlenen bir araştırma, operatörlerin günlük telefon görüşme sürelerini açığa çıkardı.

Yayınlanan bilgilere göre 2016’nın ilk altı ayında toplam ses trafiği geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,6 artmış ve 114,6 milyar dakikadan 122,2 milyar dakikaya yükselmiş.

Yapılan araştırma mobil telefonlarda yapılan aramaların sabit cihazlara oranlara oldukça fazla. Toplam trafiğin dağılımına bakıldığında geçtiğimiz yıllarda da mobil arama trafik miktarı artarken, sabit arama trafik miktarının düştüğü de net olarak görülüyor. 2015'te bir önceki yıla göre toplam görüşme trafik miktarı yüzde 6,8 artarak 234 milyar dakikaya ulaşırken, bu trafiğin yaklaşık yüzde 95’ini mobil trafik oluşturmuş.

Yine aynı dönemde mobilden mobile trafik miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 artışla 103 milyar dakikadan 112 milyar dakikaya yükselmiş. Diğer yandan sabit cihazlar arasında trafik miktarı yüzde 26 azalarak 4 milyar dakikadan 3 milyar dakikaya gerilemiş.

BTK Adil Kullanım Kotasını Yükseltiliyor

BTK'dan Cep Telefonu Abonelerine Müjde!

YORUMLAR