Tüm İnternet Aslında Dev Bir Bombanın Üzerinde Oturuyor ve Her An Kapatılabilir

Tüm İnternet Aslında Dev Bir Bombanın Üzerinde Oturuyor ve Her An Kapatılabilir

İnterneti kıyamete sürükleyecek bir açık olduğu ve bunun siber korsanlar tarafından bilindiği öne sürüldü. Bu açık tüm internetin kontrolünü tamamen siber korsanlara devredebiliyor.

Çevrimiçi servis veren ISP kuruluşlarının altyapısında bulunan ve sıkça kulanılan bir uygulama olan "Bind", kötü amaçlar için kullanılma potansiyeline sahip. Bu durum siber korsanlar tarafından da biliniyor. Bind yazılımını internet hizmeti veren ISP kuruluşları hali hazırda zaten kullanılabiliyorlar. Ancak Bind internet servisi alan tüm IP numaralarını çözümleyebiliyor. Bind’ın en önemli özelliği ISP servis altyapılarının açıklarını taramak ve bu açıkları birbirine bağlayabilecek ortamı oluşturmak. Böylelikle Bind ile internet servis sağlayıcılarına bağlı tüm veri alışverişi kontrol altına alınabiliyor.

Siber saldırganların ISP’lere saldırarak tüm dünyada interneti Bind'ı kullanarak kapatabilmeleri mümkün. Ancak Bind’ın kullanılamamasının sebebi mutlaka el ile cihazlara müdahale edilmek zorunda olunması. Yani siber saldırganlar ISP’leri kontrol eden merkezlere bireysel olarak sızarak Bind’ı sunucularda tek tek yeniden kurarak ayarlamak zorundalar. Bu durum, yazılımın şimdiye kadar kötü amaçla kullanılamamış olmasının tek sebebi olarak gösteriliyor.

Aslında Bind yazılımı bütün Linux sunucularda bulunan sıradan bir DNS çözücü uygulaması. Ancak kötü amaçlara hizmet etmesi de son derece kuvvetli bir ihtimal. Bind’ı modifiye etmek ve çalıştırmak için ise mutlaka bilgisayarın başında bir eleman bulundurmak gerekiyor. Çünkü çalışabilmesi için tüm DNS sunucularının aynı anda yeniden başlatılması lazım. Çok şükür ki, siber korsanlar için şimdilik böyle bir olasılık söz konusu değil. 

Tetikte Olun, Windows 10 Çıktı ve Hemen Sahtekarlıklar Başladı

Bu Ünlü İsimleri Google'da Aramayın Başınıza Dert Almayın

YORUMLAR