Uber'e Karşı Taksi A.Ş. Kurulabilir

Taksi A.Ş.

Uber ve sarı taksi şoförleri arasında bıçaklı yaralamaya kadar uzanan sorun için Türkiye Büyük Millet Meclisi Ulaştırma Komisyonu Sözcüsü Mustafa Ilıcalı’dan farklı bir öneri geldi. Ilıcalı, Taksi A.Ş. ismiyle kurulacak yeni şirketle sorunların çözülebileceğini söyledi.

İstanbul’da çalışan yaklaşık 18 bin kadar taksinin Taksi A.Ş. bünyesinde toplanmasını öneren Ilıcalı, bütün taksilerin şirkete ortak olacağını ve İstanbul’un taksi ihtiyacı belirlenerek, sayının 40 bine kadar çıkarılabileceğini söyledi. Taksilerin şirketleşmesinin ardından şoförlerin eğitimden geçirilmesi ve eğitimin kalitesinin Frankfurt’ta yapılan eğitimler kalitesinde olmasını gerektiğini aktaran Mustafa Ilıcalı, şirketin profesyoneller tarafından yönetilmesi zorunluluğunun altını çizdi.

Komisyon başkanı sistemi şöyle anlattı: “İstanbul’un ihtiyacı olan ticari taksi sayısının geçmişten bugüne gelen 18 bin olmadığını 35 yıllık bir ulaştırma tecrübesiyle, bu konularda çok fazla teknik hesap yapmış biri olarak söyleyebilirim. Bunun bir talep analizi yapılabilir. Bu boşluğu neyle dolduruyoruz? Uber ile dolduruyoruz. Korsan taksi ile ilgili yasa çıkarmamıza rağmen denetimi ne kadar yapılıyor, illa ki boşluklar oluyor. İl trafik komisyonunda bir karar alınmış, dondurulmuş. Bu iş bir türlü çözülememiş. Kimse de, “Arkadaş nüfus bu kadar artmış, bilimsel olarak uzmanlara bir talep analizi yaptıralım, buna göre esnafı da mağdur etmeyecek şekilde rakamı güncelleyelim” dememiş. O zaman Uber gibi yazılımlar da boşluğu doldurmuşlar. Adamlar umduklarının çok üzerinde yolcuya ulaştı İstanbul’da. Şimdi ben Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı olarak bir çözüm önerisi ortaya atıyorum ve ilk kez sizinle paylaşıyorum: Yerli ve milli ‘Taksi A.Ş.’ isminde olacak.

Sistemin hayata geçmesiyle birlikte hâlihazırda taksicilik yapan kişilerin işe alınacağını belirten Ilıcalı, yapılacak eğitimlerin ardından taksicilerin kendine güvenlerinin artacağını ve daha kaliteli bir hizmetin ortaya çıkabileceğini kaydetti.  Önerilen sistemle birlikte konforun ve kalitenin Uber seviyesine çıkarılacağının kaydeden Mustafa Ilıcalı, böylece taksicilerin herhangi bir kötü haberle anılmayacakları ve tek bir merkezden yönetilen taksi sistemiyle birlikte daha sağlıklı bir ulaşım ağının kurulabileceğini anlattı.

Sizce taksicileri eğitmek ve taksileri tek bir merkezde toplamak, yaşanan problemleri çözer mi?

YORUMLAR