Windows 10 İşletim Sistemini Zararlı Yazılım Olarak Algılayan Antivirüs

Windows 10 İşletim Sistemini Zararlı Yazılım Olarak Algılayan Antivirüs

 Bugün Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre Sophos Antivirüs yazılımı, Windows 10 işletim sisteminde bulunan bazı sistem dosyalarını zararlı yazılım olarak karantina altına alıp siliyor.

Bu sistem yazılımlarından önemlisinin winlogon.exe olduğu da belirtiliyor. Ancak Twitter’da yayılan “durumdan az sayıda kullanıcı olduğu” iddiasının da çok gerçeği yansıtmadığı söyleniyor. Ancak, Windows'un oturum açma sisteminin önemli bir parçası olan winlogon.exe sistem parçacığını Troj/FarFli-CT adlı bir trojan programı olarak algılanan dosyaya erişemeyen kullanıcılar siyah ekrana düşüyorlar.

Twitter’da isyan eden Sophos kullanıcıları uzun süre antivirüs üreticisinin danışma ve şikayet hatlarını uzun süre zorladılarsa da bir cevap alamadılar, çağrılar uzun süre cevaplandırılmadı. Ancak Sophos telefonlara cevap vermek yerine sıkıntıyı düzelten bir yama yayınlayarak durumu kurtardı. 

Sorun nasıl çözülüyor?

Bu sıkıntıdan kurtulmak için kullanıcıların PC'lerini güvenli modda açıp Sophos Anti-Virus hizmetinin otomatik olarak başlamasını iptal etmeleri, ardından işletim sistemini normal biçimde açmaları gerekiyor. Daha sonra Sophos’un web sitesinden yeni yamanın indirilmesi ya da Sophos’tan vazgeçilerek yeni antivirüs uygulamalarına doğru yelken açmak gerekiyor. 

YORUMLAR