Windows Phone 8 YouTube Uygulaması Yine Yasaklandı

Windows Phone 8 YouTube Uygulaması Yine Yasaklandı

Windows Phone 8 kullanıcılarının YouTube videoları izlemek istediklerinde yaşadıkları sorunlar son bulmayacak gibi görünüyor. Zira Google'ın bu cihazlar için resmi bir YouTube uygulaması hazırlamaması nedeniyle bu işe Microsoft kendisi el atmıştı ve bir YouTube uygulaması yayınlamıştı. Bu ilk uygulamanın YouTube'a olan erişimi ise Google reklamlarını göstermemesi nedeniyle yine Google tarafından kesilmişti ve Microsoft'un kullanıcılardan şikayetler almasına neden olmuştu.

Microsoft elbette bu sorunun üstesinden gelebilmek için Google ile görüşmeler başlattı ve iki şirket ortak çalışma neticesinde yeni bir YouTube uygulaması üreteceğini açıkladı. Ancak Google'ın Microsoft'tan konuya dair en büyük talebi uygulamanın HTML5 olarak üretilmesi oldu ve Windows Phone 8'in HTML5'i tam olarak desteklememesi nedeniyle Microsoft bu duruma kırmızı ışık yaktı. Google'a yapılan açıklamada Windows Phone 8'in teknik yetersizlikleri nedeniyle şimdilik HTML5 kullanımının mümkün olmadığı belirtildi.

YouTube için Google'ın kendi uygulamaları hariç tüm uygulamalar HTML5 ile hazırlanıyor ve native kod kullanan uygulamalar Google tarafından pek hoş görülmüyor. Bu duruma karşın Microsoft yine de kendi uygulamasını yayına aldı ve bunun üzerinden 50 saat geçmemişti ki Google yeni uygulamaya da erişimin kesildiğini açıkladı.

Google'ın taleplerini Windows Phone 8 nedeniyle yerine getiremeyen Microsoft'un bu durum karşısında ne yapacağı şimdilik meçhul. Şirket, Google'ın Windows Phone 8'i geride bırakmak için böyle bir politika güttüğünü giderek daha da sesli bir şekilde belirtiyor. Şimdilik uygulamanın YouTube erişimi kesilse de geri açılma ihtimaline karşılık aşağıdaki bağlantıyı kullanarak uygulamayı kurabilirsiniz.

Skype, Windows 8.1 ile birlikte gelecek

YORUMLAR