Yahoo Tüm Kullanıcı Bilgilerini Amerikan İstihbarat Teşkilatlarına Aktarmış

Yahoo  Tüm Kullanıcı Bilgilerini Amerikan İstihbarat Teşkilatlarına Aktarmış

Hack olayı ile çalkalanan ve 500 milyon kullanıcısının bütün bilgilerini kaptıran Yahoo, bir başka skandal ile daha karşı karşıya kaldı. Ortaya atılan iddiaya göre Yahoo, kullanıcılarının gönderdiği mailleri gizlice tarayarak, elde ettiği bilgileri Birleşik Devletler istihbarat teşkilatları ile paylaşmış.

Reuters tarafından yapılan haberle ortaya çıkan bilgilere göre; Yahoo, uzun yıllar boyunca kullanıcılarının gönderdiği mailleri gerçek zamanlı olarak tarayarak, elde ettiği bilgileri Amerika Birleşik Devletleri istihbarat teşkilatları ile paylaşmış. Milyonlarca kullanıcısının gizliliğini ihlal eden şirket, kimi zaman da belirli kişilerin mail adreslerinde yaşanan hareketlilikleri ve gönderdikleri her şeyi bu teşkilatlara göndermiş.

Şirketin bilgi güvenliği bölümünde çalışan (bölümün şefi Alex Stamos'un istifasından sonra CEO Marissa Mayer  tarafından bu bölüme getirilen) eski iki çalışanın açıklamalarına dayandırılan bu bilgiler, haberin yayınlanmasının ardından yine aynı bölümde çalışan üç farklı çalışan tarafın da teyit edilmiş. Daha sonrasında açıklama yapan bu üç çalışan, kendilerine direkt bu yönde bir talimat geldiğini de belirtmişler.

Amerika'da daha önce kullanıcı bilgileri ve kişisel gizlilik ihlalleri ile bilgi topladığı ortaya çıkan şirketlerin avukatlığını yapan Albert Gidari'nin yaptığı açıklama ise daha çarpıcı: "Daha önce konuşmaları dinlemek için böylesine gerçek zamanlı bir seçici görmemiştir. Bir sağlayıcı için [böylesine bilgiler] vermek gerçekten zor." Yani Gidari'nin de dediği gibi tarihte böylesine bir kişisel gizlilik ihlali henüz görülmüş değil. Avukatın bahsettiği "seçici" muhtemelen; gönderilen mailler arasında belirli kelimeleri ya da cümleleri tarayan bir sistem.

Diğer büyük mail sağlayıcıları Google ve Microsoft, yaşanan bu olaydan sonra kendilerine yönlendirilen soruları henüz cevaplamış değiller. Bu iki şirketin de kullanıcılarının maillerine yönelik böylesine bir tarama yapıp yapmadığı hala bilinmiyor.

2 Milyon Facebook, Google, Twitter ve Yahoo Hesabı Çalındı

Yahoo Son Hacker Saldırılarında 500 Milyon Verinin Zarar Gördüğünü Açıkladı

YORUMLAR