Yapay Zeka Meme Kanserini Hızlıca Teşhis Edebilecek

Dünyanın en büyük teknolojilerinden bir tanesi olarak kabul edilen yapay zeka, giderek daha fazla gelişiyor. Şimdi de bu teknolojinin meme kanseri ile ilgili çalışmalarda kullanılması bekleniyor. İşte haberimizin detayları.

Google araştırmacıları şu günlerde meme kanserini daha hızlı tespit edebilmek için çeşit algoritmalar kullanıyor. Tüm bu algoritmalarının yapay zeka destekli olması ise son derece önemli. Yapay zeka, geliştirilen algoritmalar sayesinde meme kanserinin hızlı bir şekilde görebiliyor.

Meme kanseri kontrollerinde yapılan hatalar azaltılacak

Meme kanseri ile ilgili kontrol yapan kadınların en çok karşılaştığı sorunlardan birisi de hiç şüphesiz yanlış teşhislerdir. Bazı durumlarda meme kanseri çok zor bir şekilde teşhis edilebiliyor.

Google’ın sahip olduğu DeepMind’ın, son yıllarda tıp alanında kullanılacak yapay zekalar geliştirmek için çalışmalar yürüttüğü söyleniyor. Yeni sistemi geliştirmek için ilk olarak 76.000 İngiliz kadından alınan verileri ve ABD’den 15.000 tarama örneği kullanıldı. Böylece yapay zekanın meme kanseri ile ilgili detaylara çok daha fazla sahip olması sağlandı.

Henüz deneme aşamasında olan bu teşhis türü ilerleyen zamanlarda genel olarak kullanılabilecek. Yapay zeka algoritmaları muhtemelen diğer hastalıkların da teşhis edilmesinde önemli rol oynayabilir.

YORUMLAR