CamStudio

CamStudio

kullanıcı
 • Lisans ÜCRETSİZ
 • TOPLAM İNDİRME 1,279,416
 • DOSYA BOYUTU 2.96 MB
 • EDİTÖR PUANI
 • Üretici CamStudio

CamStudio, PC ekranını kaydetmek için kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz ekran kaydedici programlardan biri.

CamStudio, Windows PC kullanıcıları için ücretsiz ekran kaydedici. Bilgisayarınızdaki tüm ekran ve ses etkinliğini kaydedip AVI formatında kaydedebileceğiniz harika bir ekran kaydetme programı.

CamStudio İndir

Herhangi bir yazılım programı için tanıtım videoları mı hazırlayacaksınız? Veya sıkça sorulan soruları yanıtlayan bir dizi video mu yapacaksınız? Okul için eğitim videoları mı hazırlamanız gerekiyor? Bilgisayarınızda yaşadığınız bir sorunu teknik ekibe videolu olarak göstermeniz mi gerekiyor? En iyi ücretsiz ekran kaydedici program CamStudio’yu kullanabilirsiniz.

Program, basit ve kullanımı kolay bir arayüze sahip. Araç çubuğundan kaydı kolayca başlatabilir, duraklatabilir veya durdurabilir, görünümü (normal, kompakt, tuşlar olmak üzere üç seçenek var), ekran açıklamaları penceresinin görüntüsünü ve kayıt modunu değiştirebilirsiniz. Ana menüden kaydetmek istediğiniz alanı elle dilediğiniz şekilde (belli bir alan, pencere veya tüm ekran) seçebilir, ekran ve video açıklamaları kullanabilir ve efektler ekleyebilirsiniz. Video kalitesi ve hızını ayarlama şansına da sahipsiniz. Kayıt esnasında fare imlecinin gizlenmesini sağlayabilir, dikkat çekici şekilde ayarlayabilir ve görsellik katabilirsiniz. Sesin mikrofondan, hoparlörlerden alınmasını sağlayabilir, ses ve video senkronizasyonunu da ayarlayabilirsiniz. Kaydı belirlediğiniz bir klavye kısayolu ile durdurabileceğiniz gibi otomatik olarak durdurulup AVI dosyası olarak dışa aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Sesinizi beğenmiyor musunuz? Sorun değil. CamStudio, kayıtlarınıza saniyeler içinde yüksek kaliteli, kenar yumuşatma uygulanmış ekran altyazıları ekler ve benzersiz video açıklama özelliğiyle videonun bir köşesinde görüntünüzün bulunması dahil videolarınızı kişiselleştirebilirsiniz. CamStudio, Microsoft Video 1 gibi popüler codec bileşenlerine kıyasla çok daha ufak dosya boyutuna sahip kristal netliğinde kendi kayıpsız codec’i birlikte geliyor.

CamStudio Nasıl Kullanılır?

CamStudio arayüzü çok sade, kullanımı çok basit bir program. Kırmızı buton kayda başlamanızı, gri buton kaydı durdurmanızı, mavi buton da kaydı sonlandırmanızı sağlıyor. Programın temeli bu, tabii ki her ekran kayıt aracında olduğu gibi çeşitli ayarlamalar yapabiliyorsunuz.

 • Ekranınızın bölgesini ayarlama - Region sekmesi, ekranınızın hangi bölümünü kaydetmek istediğinizi ayarlamanıza olanak tanıyor. Üç temel ayar var. Kaydedilen alanın boyutunu ayarlamak için Region, kaydedilen alanın boyutunu önceden ayarlamak için Fixed Region ve tüm ekranı kaydetmek için Full Screen’i seçiyorsunuz.
 • Otomatik kaydırmayı ayarlama - Tüm ekranı göstermeyen bir bölge ayarlarsanız, bölgenin fare imlecini takip etmesini sağlayarak tüm ekranı gösterebilirsiniz. Otomatik kaydırma buna deniyor. Bunu etkinleştirmek için Options sekmesi altında Enable Autopan’e tıklayın. Autopan Speed’e tıklayarak otomatik kaydırmanın hızını değiştirebilirsiniz.
 • Ses kaydetme - CamStudio, iki kaynaktan ses kaydetmenizi sağlar. “Do not record audio”, sesinizi sevmiyorsanız kullanışlı, sessiz animasyonlar yapıyor. “Record audio from microphone”, mikrofon kullanarak sesinizi kaydediyor. “Record audio from speakers”, bilgisayarınızın hoparlörlerinden çıkan sesi kaydediyor. Audio Options, kayıt yapacağınız mikrofonu, ses seviyesi ayarlarını, kayıt formatını vb. seçmenizi sağlıyor.
 • İmleci vurgulama - Oynatma esnasında imleci vurgulayarak, şeklini değiştirerek veya boyutunu değiştirerek imleci daha görünür hale getirebilirsiniz. İmleci tamamen kaldırma şansına da sahipsiniz. Bu değişiklikler, kayıt sırasında değil oynatma sırasında görünüyor. Options sekmesi altında Cursor Options’a tıklayarak imleç gizleme, özel imleç kullanma, imlece dikkat çekme gibi ayarlamalar yapabilirsiniz.
 • Kayıt sırasında CamStudio’yu gizleme - Kayıt esnasında CamStudio’nun otomatik olarak simge durumuna küçülmesini sağlamak için Options sekmesi altında Program Options’a gelin ve “Minimize program on start recording”e tıklayın. Artık kayda başladığınızda program otomatik olarak simge durumuna küçülecektir.
 • Klavye kısayolları - Kaydı durdurmak için görev çubuğundaki simgeye tıklayabileceğiniz gibi klavye kısayolu da kullanabilirsiniz. Mevcut klavye kısayollarını görüntülemek için Options sekmesi altında Keyboard Shortcuts’a tıklayın. F8, Kaydetme/Duraklatma; F9, Durdurma; F10, Kaydı İptal Etme. Bu kısayolları değiştirebiliyorsunuz.
 • Format seçeneği - CamStudio, 2 video formatında kayıt yapmanızı sağlıyor; AVI (Windows video formatı) ve SWF (Flash tabanlı video formatı). Varsayılan olarak AVI formatında kaydediyor. Flash formatı artık kullanılmadığından varsayılan seçeneğini değiştirmemenizi tavsiye ederiz.