Dragon Age: Inquisition

Dragon Age: Inquisition

kullanıcı
  • Lisans
  • TOPLAM İNDİRME 289
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Bioware

Dragon Age: Inquisition gelmiş geçmiş en iyi RPG oyunları arasında yer alan bir oyun

Dragon Age: Inquisition, bize birbirinden başarılı RPG oyunları oynama imkanı vermiş BioWare tarafından geliştirilmiş son Dragon Age oyunu.

Zamanında Baldur's Gate serisi, Neverwinter Nights serisi, Star Wars rol yapma oyunları ve günümüzde de Mass Effect serisiyle yıldızı parlayan BioWare'in, Dragon Age serisinin 3. oyunu olan Dragon Age: Inquisition'da bütün marifetini ve ustalığını kullandığını söyleyebiliriz. BioWare, Dragon Age: Inquisition'da akıcı gerçek zamanlı savaş sistemine yer veren koyu bir RPG yaratmayı başarmış. Oyunun hikayesi Thedas adlı fantastik bir evrende geçiyor. Oyundaki maceramız Thedas üzerinde açılan büyük bir büyülü geçit ile birlikte başlamakta. Bu büyülü geçit Thedas'a iblislerin ayak basmasını sağlıyor. Ayrıca Thedas'ın farklı yerlerinde farklı küçük geçitler de açılıyor. Biz, gizemli bir miras sayesinde bu geçitleri kapatabildiğimizi fark ediyoruz. Fakat bu işi tek başımıza gerçekleştirmemiz mümkün olmadığı için yanımıza farklı kahramanları alıyoruz ve Thedas üzerinde destansı bir yolculuğa çıkıyoruz.

Dragon Age: Inquisition'da oyuncular farklı ırkları ve kahraman sınıflarını tercih edip kendilerine bir kahraman yaratarak oyuna başlıyorlar. Oyunda insan, elf, cüce gibi bilinen ırkların yanısıra Qunari adlı boynuzlarıyla dikkat çeken dev, güçlü savaşçılardan oluşan bir ırkı seçebiliyoruz. Bu ırklar kılıç, kalkan veya 2 elle kullanılan yakın dövüş silahlarında usta bir savaşçı, büyü gücünde usta bir sihirbaz, ok ve yay kullanmada ya da gizlilikte usta bir suikastçi olabiliyorlar.

Dragon Age: Inquisition'da yarattığınız kahraman oyunda tek bir kahramanı kontrol edebileceğiniz anlamına gelmiyor. "Inquisitor" ünvanıyla Thedas'ı kurtarmak için liderlik yapacak olan kahramanımıza maceralarımız boyunca karşılaşacağımız farklı karakterler eşlik edebiliyor. Bu karakterlerin herbiri derin hikayelere sahipler ve bize farklı özel görevler ve avantajlar sunuyorlar. Savaşlarda hangi karakteri yanımıza alacağımızı seçiyoruz ve birlikte savaşıyoruz, dilediğimiz zaman bu karakterlere konutlar vererek onları yönlendirebiliyor veya onların yerine geçerek onların yetenekleriyle savaşabiliyoruz. Oyunun savaş sistemi gerçek zamanlı olsa da dilediğiniz zaman oyunu durdurabiliyor ve taktiksel komutlar verebiliyorsunuz.

Dragon Age: Inquisition'ın hikayesinin geçtiği Thedas dünyası inanılmaz güzel bir şekilde tasarlanmış bir dünya. Açık dünya yapısına sahip oyunda harita farklı bölgelere ayrılmış halde. Bu bölgelerin herbiri kendisine has bir atmosfer sunuyor. Kimi zaman ıssız bir çölge gecenin sessizliğinin içinde bir vahayı keşfedebiliyor, kimi zaman fırtınayla çevrilmiş bir sahilde mağaralara dalarak iblislerle savaşabiliyor, kimi zaman da hayaletler tarafından istila edilmiş bir bataklıkta bilinmeyen tehlikelerle yüzleşiyorsunuz.Her bölgede farklı zindanlar yer alıyor ve bu zindanları temizlemesi bir hayli uzun sürebiliyor.

Thedas, ejderhaların hüküm sürdüğü bir dünya ve ejderhalar oyunda gerçekten de gücü temsil ediyorlar ve oldukça ihtişamlılar. Skyrim gibi oyunlarda sivri sinek gibi etrafta dolaşan ejderhaların yerine karşımıza bölüm sonu canavarı niteliğindeki ejderhalar çıkıyorlar. Hikaye içinde de önemli bir yere sahip olan ejderhalarla savaşırken bolca adrenalin salgılayacaksınız. Bu kudretli yaratıkları yok ettiğinizde ise oyunda ilerlemenizi ve farklı bir yere gelmenizi sağlayacak ganimetleri ve ödülleri toplayabiliyorsunuz.

Dragon Age: Inquisition'ı bitiren biri olarak oyunun tek kişilik modunun sizi günler ve haftalarca meşgul edebileceğini söyleyebilirim. Diğer BioWare oyunlarında olduğu gibi oyunun nasıl ilerleyeceğini, Thedas'ın nasıl şekilleneceğini tercihlerinizle belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca hangi karakterlerle sıcak ilişkilere gireceğinizi, hangilerini kendinizden uzaklaştıracağınızı bu karakterlerle diyaloglara girerek, birlikte görevlere katılarak belirleyebiliyorsunuz. Oyundaki diyaloglarda zor karar vereceğiniz durumlarla karşılaşmaya hazır olun. Dragon Age: Inquisition'ın hikayesi size şok yaşatacak, ağzınızı açık bırakacak olaylarla dolu bir hikaye. Oyunu bitirdiğinizde tadının damağınızda kalacağından emin olabilirsiniz. 

Dragon Age: Inquisition, belki de bilgisayarınız üzerinde oynayacağınız en iyi grafik kalitesine sahip oyunlardan bir tanesi. Oyundaki karakter modellemeleri, düşmanlar, ejderhalar detay seviyesiyle dikkat çekiyor. Bunun yanında görkemli yapılar, sanatsal mekan tasarımları da oyunda yer alıyor. Oyundaki savaşların adeta bir görsel şölen olduğunu belirtmekte fayda var. Kullandığınız savaş büyülerinin efektleri çok iyi bir şekilde hazırlanmış, bu nedenle savaşta olmasanız bile büyülerinizi kullanmak isteyebilirsiniz.

Dragon Age: Inquisition, kesinlikle ödeyeceğiniz parayı kuruşu kuruşuna hak edecek bir oyun. Haftalarca sürecek bir tek kişilik senaryo modunun haricinde oyunda indirilebilir ek içeriklerle multiplayer modları da bulunmakta. Oyunun fiyatı, çıkışının üzerinden belli bir süre geçmiş olduğu için bir hayli makul. Oyunun bütün ek içeriklerini kapsayan Game of the Year Edition adlı sürümünü özel indirimleri yakalayarak satın almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Oyun için geliştirilmiş ek içeriklerden bazıları saatler sürecek oynanış süresini oyuna kazandırıyor.

Dragon Age: Inquisition, her RPG meraklısının koleksiyonunda olması gereken, eşi benzerine az rastlanır oyunlardan bir tanesi. Sitemizde yaptığımız oyun incelemelerinde oyunları nadiren 5 yıldıza layık görüyoruz. Fakat bu oyun daha fazlasını da hak etmekte. 

Dragon Age: Inquisition Minimum Sistem Gereksinimleri

- 64 Bit Windows 7, Windows 8.1 veya Windows 10 işletim sistemi

- 2.5 GHz 4 çekirdekli AMD işlemci veya 2.0 GHz 4 çekirdekli Intel işlemci

- 4 GB RAM

- AMD Radeon HD 4870 veya nVidia GeForce 8800 GT ekran kartı

- 512 MB video bellek

- 26 GB boş depolama alanı

- DirectX 10

- DirectX 9.0c uyumlu ses kartı

- 512 kbps hıza sahip internet bağlantısı

Dragon Age: Inquisition Önerilen Sistem Gereksinimleri

- 64 Bit Windows 7, Windows 8.1 veya Windows 10 işletim sistemi

- 3.2 GHz 6 çekirdekli AMD işlemci veya 3.0 GHz 4 çekirdeki Intel işlemci

- 8 GB RAM

- AMD Radeon HD 7870, R9 270 veya nVidia GeForce GTX 660 ekran kartı

- 2 GB video bellek

- 26 GB boş depolama alanı

- DirectX 11

- DirectX 9.0c uyumlu ses kartı

- 1 mbps hıza sahip internet bağlantısı

Oyun Xbox 360 kontrol cihazlarını desteklemektedir.

ARTILAR

Zengin içerik

Sürprizlerle dolu, uzun ve sürükleyici hikaye

Kusursuz yüksek kaliteli grafikler ve görsellik

Keyifli savaş sistemi

EKSİLER