Graphviz

Graphviz

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 845
  • DOSYA BOYUTU 32.78 MB
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici John Ellson

Graphviz programını kullanarak istediğiniz teknik şema ve grafikleri biraz kod bilgisiyle hemen oluşturabilirsiniz.

Graphviz programı, bir grafik oluşturma aracı olarak karşımıza çıkıyor ve diagramlardan tutun da çok karmaşık grafik öğelere kadar çeşitli şekilleri hemen oluşturabiliyor. Yazılım mühendisliği, veritabanı ve web tasarım, ağ işletimi ya da diğer teknik konularda hemen görsel arayüzler oluşturmak için kullanabileceğiniz program elbette biraz kod bilgisi ve teknik konularda geniş yeterlilik gerektirebiliyor.

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak sunulan Graphviz, kod bilmeyenler için görsel bir düzenleyici de barındırıyor ve içerisinde çeşitli dil dosyaları, kütüphaneler ve diğer araçlar da yer alıyor. Yazı dosyaları halinde grafiğinizin formatını programa girmenizle birlikte varolan verilere göre oluşan diyagramlar ortaya çıkıyorlar. Daha sonra bu şemaları internet sitelerinde veya dökümanlarınızda hemen kullanabiliyorsunuz.

Renklendirme seçenekleri, yazı stilleri, fontlar ve tablolama gibi tüm ek özellikler sayesinde oldukça geniş bir yapıya kavuştuğunu söylemek mümkün. Sık sık matematiksel işlemleri grafiğe dökmek zorunda olanların da pek çok benzer programa göre rahat kullanılan Graphviz'i denemelerini öneriyorum.