Imperia Online

Imperia Online

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 659
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Infinity Tower

Imperia Online, bilgisayarınızda herhangi bir kurulum gerektirmeden oynayabileceğiniz online bir strateji oyunudur.

Ortaçağ temalı MMO oyunu Imperia Online, oyunculara imparator olma ve imparatorluk kurma şansı tanıyor. Ordular kurabildiğimiz, müteffikler bulabildiğimiz ve PvP karşılaşmaları ile gücümüzü gösterebildiğimiz Imperia Online, en iyi taktiğinizi göstermenizi istiyor. 

Oyunun yakın zaman önce 10. yıla özel sürümü oyuncuların karşısına çıktı! Artık uzun süredir beklenen İmparator Henry ile güçlerinizi birleştirebilir ve düşmanlarınıza rekabet başlatabilirsiniz. İyi ekonomi ve güçlü birliklerle yenilmez bir imparatorluk geliştirmenin nasıl bir his olduğunu deneyimleyin. Solo oynayın ya da zafere giden yolda bir araya gelmek için, müttefikler bulun. Etki alanlarınızı yönetmek için, güvenebileceğiniz generaller ve valilerle kraliyet ailesi oluşturun ve genişletin. Strateji becerilerinizi savaşta test edebileceğiniz ve istediğiniz toprakları fethedebileceğiniz, oldukça rekabetçi ve görkemli turnuvalara katılın.

Imperia Online incelemesi

Ücretsiz strateji oyunları konusu bende hep farklı anıları uyandırıyor. Özellikle okul zamanlarımdaki bir bakkalın yaklaşık 1990'lardan kalma dizüstü bilgisayarında, "bir dakika benim ordu zayıflamış ona bir bakayım" diyerek beni yaklaşık yarım saat bekletmesi üzerine anladım ki genelde uzak doğudan gelen bu tarz ücretsiz oyunların alıcı çevresi de aslında oldukça genişmiş. Daha sonradan adamın ordusunu tazelemesi için de birkaç kişi sıraya girmiştik. Evet bunu yapıyordu, ve bunu bakkalda geçen her gününde yapıyordu. Sonrasında vatandaşla oyunlar üstüne sohbet açılmıştı ki, "sen neler oynuyorsun bana birkaç oyun atsana" demesi üzerine günlük alışverişlerimi başka yerden yapmam gerektiğini fark ettim.

Bunun üzerine insan düşünmeden edemiyor, kim bilir ülkenin herhangi bir köşesinde bu tarz oyunlarla vakit geçiren kaç kişi var. Bu adamın oyuna olan ilgisi dikkatimi o kadar çok çekti ki Facebook gibi mecralarda bolca bulabileceğiniz strateji klonlarına kafayı taktım. Gelin görün ki sanırım bakkal açacak bir sermayem olmadığından sanırım bu tür oyunlar pek ilgimi çekmedi. Sanırım hiç çekmedi.

Gelin görün ki hafta boyunca bu tarz oyun örnekleriyle o kadar çok karşılaşıyoruz ki yakında kendi strateji oyunumu geliştirmeye başlayacağım. Bu seferki örneğimiz Bulgaristan'dan, Imperia Online. Bağımsız olduğu kadar gizemli bir firmanın ellerinden çıkma bu oyunun dil desteği gerçekten muazzam derecede. Adamlar tüm dünyay hitap etmek adına neredeyse tüm global dilleri oyuna uyarlamayı başarmış. Hani oyun içerisinde "ben krallığımı kuracağım ama bu nedir?" diyemiyorsunuz. Çünkü tüm kaynaklarınız, ordu sistemi, savaş loncaları ve adım adım bina inşa sistemi sizlere Türkçe olarak anlatılıyor.

Dil desteğinden sonra Imperia'nın genel anlamda grafik düzeni hoşuma gitti. Kendi lansmanında rakipleriyle kıyaslandığında göz yormayan, tatlı bir grafik şeması var. Krallığınızı oluştururken her bir köşeye bina dikseniz dahi, tüm bu yığınlık bile göze hoş görünebiliyor. Yine izometrik olmak üzere, belirli alanlarda birçok kamera açısı bize eşlik ederek savaşın yaklaştığını da hatırlatıyor. Imperia Online'ın savaş sistemi ise son derece basit, sınıfına yakışır bir düzeyde. Düşman ve müttefik toprakların oranını göstererek oyunda yalnız olmadığınızı her an vurgulayan oyun, sosyal bir ortamda olduğunuza sizi ikna edemese de çabalıyor. Hem de çok çabalıyor. Ancak ne yazık ki ben bu oyunda herhangi bir sosyallik bulamadım. Altı üstü birkaç bina dikip ordumu geliştireceğim, hem belki ben isyankar olmak istiyorum?

Genel hatlarıyla belirli bir emek sarf edilmiş olan Imperia meraklılarını tatmin edecek, gerisi için ise söz veremeyeceğim. Çook yavaş gelişen kaynak ve savaş sistemi sanki sizi tanrısal bir varlık olarak algılayarak kendi kendine olup bitiyor. Karar seçenekleri yok. Daha çok şehir kurma alanı üzerine yoğunlaşılmış gibi, kaldı ki genel anlamda becerebildiği tek şey de sanırım bu. Oyunun en hızlı gelişen anı kesinlikle kayıt sistemi. Hele Facebook ile hesap oluşturuyorsanız kazma kürek aramaya her an hazır olun!

ARTILAR

Renkli ve sade grafikler

EKSİLER

Kim kime savaş açıyor, ne oluyor yahu?

Oynanış bakımından sınıfında sayanlardan