Kod Saati

Kod Saati

kullanıcı
  • Lisans ÜCRETSİZ
  • TOPLAM İNDİRME 28,283
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Code.org

Çocuklarınızın kodlamayı öğrenmesi için geliştirilmiş bir Angry Birds oyunudur.

Kod Saati, özellikle çocukların ve gençlerin kod yazmayı öğrenmesi ve bunu severek yapmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir web sitesidir. Code.org tarafından geliştirilen bu web sitesi üzerindeki oyun Angry Birds karakterleri kullanılarak hazırlanmış.

Code.org, eski bir Microsoft yöneticisi tarafından kurulan, ve öğrencilere kod yazmayı sevdirerek öğretmeyi amaçlayan ve kar gütmeyen bir websitesidir. Kod Saati de Code.org'un 2013 senesinde başlattığı bir web servisidir.

Kodlamanın temel prensiplerini sürükle ve bırak yöntemiyle öğretmeyi amaçlayan web sitesin ile çocuklar basit tekrar döngüleri, algoritmaları ve koşulları öğrenebiliyorlar. Üstelik bunu yaparken de oyun oynayarak eğlenebiliyorlar.

Web sitesindeki oyunda amaç, Angry Birds oyununun meşhur sinirli kuşunu, domuza ulaştırmak. Bunun için de ilerle, sağa dön, sola dön gibi komutları alt alta dizmek gerekiyor. Başarıyla tamamladığınızda ise size aslında yazdığınız kodu gösteriyor.

Bilgisayar bilimlerini çocuklar için basitleştirmeyi, gizemli ve zor bir şey olmaktan çıkarmayı amaçlayan bu kampanyayı destekleyenler arasında, sitede çıkan video da görebileceğiniz gibi, Barack Obama, Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi ünlü isimler de bulunmakta.

Eğer siz de çocuğunuzun kodlamayı eğlenerek öğrenmesini istiyorsanız, veya kendiniz kodlamaya başlamak istiyorsanız bu web sitesine göz atabilirsiniz.