Plague Inc.

Plague Inc.

kullanıcı
  • Lisans
  • TOPLAM İNDİRME 7,143
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici Ndemic Creations

Plague Inc, dünya genelinde 1 milyar oyuncusu bulunan ödüllü strateji oyunu ve son olarak Steam platformunda karşımıza çıkıyor.

Plague Inc., mobilin yanı sıra Windows 8.1 üzeri tablet ve bilgisayalarda da oynanabilen, Steam'den de indirilebilen strateji – savaş türünde bir oyun. Vakti zamanında yılın en iyi oyunu ödülünü alan yapımda kendi hastalığını üretip dünya genelinde yayarak insalığı yer yüzünden silmeye çalışan kötü bir kişiliğin yerine geçiyoruz.

Bu amacımıza ulaşmak için farklı taktikler uyguluyoruz. Maymunlar Cehennemi Şafak Vakti filmini izlediyseniz filmde maymunların dünyayı sarma çabalarını görmüşsünüzdür. İnsanoğlunun konuşabilen ve akılcıl davranan maymunlarla olan mücadelesini konu alan yapım o kadar popüler oldu ki bu film üzerine oyunlar dahi yapıldı.

Plague Inc. da bunlardan biri. Windows platformuna biraz geç uğrasa da geldi ve doğrudan satın alarak indirip oynamaya başlayabiliyoruz. Oynanış ve görsel açıdan mobildekinden bir farklılık göstermiyor. Bu açıdan oyunu daha önce mobil cihazınızda oynadıysanız zorluk çekmeyeceğinizi rahatlıkla söyleyebilirim.

Oyuna geçecek olursak ilk olarak amacımızdan bahsetmek istiyorum. Oyunda tek bir amacımız var o da kendi virüsümüzü yaratmak ve el emeği göz nuru virüsümüzü insanoğluna tattırmak. Dünyayı saran ve sadece bizim tedavi yolu sunabileceğimiz virüsü yaratmak için oldukça planlı ilerlememiz gerekiyor.

Plague Inc. İndir

Hastalığımızın temellerini atmak kadar hastalığımızı ilk bulaştıracağımız ülkeyi de iyi seçmemiz son derece önemli. Öte yandan hastalığımıza çare bulunması riskine karşılık onu sürekli olarak geliştirmemiz şart. Bu noktada da stratejik düşünme yeteneği oldukça önem kazanıyor. Sürekli olarak planlar yaparak, farklı taktikler uygulayarak dünya geneline yayılmaya çalışmalısınız.

Oyunda seçebildiğimiz dört farklı salgın türü var. Bakteri, parazit, biyolojik silah ve virüs arasından yayılma ve etki hızlarını da inceleyip seçimimizi yaptıktan sonra karşımıza zorluk düzeyi ekranı çıkıyor. Kolay, orta ve zor seviyelerinden kolayı seçmeniz hastalığınızı neredeyse hiç uğraşmadan yayabileceğiniz anlamına geldiğinden oyunu kesinlikle zor seviyede oynamanızı tavsiye ederim.

Hangi zorluk düzeyinde hangi zorluklarla veya kolaylıklarla karşılaşacağınızı da gördükten sonra ülke seçiminiz yapmanız isteniyor. Ülke seçimi daha önce de belirttiğim üzere hastalığımızı yaymamız açısından ilk dikkat etmemiz gereken nokta.

Kayıt etme seçeneğiyle gelen oyunda öğretici bölümü de yer almakta. Öğretici bildiğimiz oynanışı gösteren öğreticilerden ziyade oyuna tanıtmaya yönelik, dikkat edilmesi gereken noktaların belirtildiği bir bölüm. İlk kez oynayacaksanız bu bölümü kesinlikle atlamamanızı tavsiye ederim.