The Town of Light

The Town of Light

kullanıcı
  • Lisans
  • TOPLAM İNDİRME 525
  • EDİTÖR PUANI
  • Üretici LKA.it

The Town of Light, eski dönemlerdeki akıl hastanelerinde nasıl tedaviler uygulandığını anlatan bir gerilim oyunudur.

Bağımsız korku oyunları uzun bir süredir yükselişte. Outlast ve Amnesia gibi yapımların ardından, jumpscare olarak tabir edilen aniden korku dolu anlar barındıran, grafik ve oynanış mekaniklerinin aksine atmosfer ve hikayeleri ile sarsan pek çok küçük çaplı korku oyunu gördük. Son zamanlarda İtalyan bir stüdyonun elinden çıkan The Town of Light ise bu korkuyu ani olarak vermeyen, ancak hikaye anlatımı ve gerçek olaylardan alınmış mekanıyla psikolojik olarak oyuncuyu geren bir oyun.

The Town of Light'ın en büyük kozu İtalya'da, 1800'lü yılların sonunda kurulan Volterra Akıl Hastanesi'ni konu alması. Bu antik lokasyonu olduğu gibi işleyen LKA.it isimli geliştirici ekip, oyunda Renée isimli hayali bir karakterin Volterra'da gördüğü tedavilere ve başından geçenlere yer vermiş. Bu yıllarda akıl hastanelerinde uygulanan tedavi yöntemleri oldukça barbarca, hatta bazen vahşice olabiliyormuş. Bu nedenle psikolojik rahatsızlık sahibi pek çok hasta, Volterra içerisinde hayatlarını sürünceme halinde geçirirken belki de çok daha derin bozukluklara sevk edilmişler.

Oynanış açısından The Town of Light aslında bir yürüme simülasyonu. Etkileşime geçebildiğiniz nesneler ve bulmaca diyebileceğiniz aşamalar var; ancak tüm oyun genellikle Renée'in hastane koridorlarında tek tek anılarını hatırlaması ve başından geçen korkunç olayları tekrar gözünde canlandırmasıyla geçiyor. Korkunç geçmişinin ardından seneler sonra terk edilmiş Volterra'ya uğrayan Renée'in hikayesi rahatsız edici, hatta oyun sonlarına doğru görmek istemeyeceğiniz sahneler barındırıyor. Bu yüzden oyun aslında hedeflediği psikolojik gerilim atmosferini yaratıyor diyebiliriz.

Ancak hikayenin yakalayamadığı oyuncular, daha fazla etkileşim ve aksiyon bekleyen oyuncular için The Town of Light maalesef yetersiz kalıyor. Yine de kendi türünde bir ilk olduğu ve şimdiye kadar görmediğimiz birkaç mekaniğe sahip olduğu için gerilim meraklıları bu oyunda aradıkları kanı bulabilirler.

The Town of Light her ne kadar bağımsız bir oyun olsa da grafikleri oldukça gelişmiş seviyede. Bu nedenle oyunu satın almadan önce aşağıda yer alan sistem gereksinimlerini dikkate almanızı öneriyoruz:

Önerilen Sistem Gereksinimleri:

  • Intel Core i5 ya da eşdeğer bir AMD işlemci
  • 8 GB RAM
  • Nvidia GeForce GTX 560, AMD Radeon HD7790
  • 8 GB boş disk alanı
ARTILAR

Grafikler gayet başarılı

Anlatılan hikaye oldukça etkileyici

Volterra`nın içi beklenen psikolojik baskıyı yaratıyor

EKSİLER

Atmosfer fazla değişken

Seslendirme çok yavan

İnteraktif açıdan etkileşimler çok kısıtlı