Empire Universe 3 (windows)

Empire Universe 3

Empire Universe 3
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Empire Universe 3, uzay temalı ve tarayıcı tabanlı olmak üzere oynaması ücretsiz bir online savaş/strateji oyunudur.

Looki firmasının yeni imparatorluk kurma oyunu Empire Universe 3, evrenin üçüncü oyunu olarak kullanıcılarına yeni hizmetler sunmak için hazır. Bir önceki oyunlara göre oynanışta geliştirmeler içeren yeni oyunda uzay temalı yerleşkenizi oluşturarak bir ordu çıkartıyor ve diplomasi, ekonomi ve fetih yollarıyla topraklarınızı genişletiyorsunuz. Özellikle bilim-kurgu teması içerdiğinden gelişmiş teknolojileri kullanabildiğimiz oyunda farklı ırk seçenekleri ve her ırkın kendine has orduları sayesinde kolektif bir oyun çevirmek mümkün.

Empire Universe 3 tarayıcı tabanlı bir online oyun olduğu için çabukça hesap oluşturup oyuna giriş yapıyoruz. Öncelikle 9 farklı ırktan birini seçip soyunuzu kurduğunuzda oyunun ana hatları yavaş yavaş açılmaya başlıyor. Savaş mekanikleri, araştırma kaynakları ve ticaret seçenekleriyle klasik bir strateji oyununun üzerine bilim-kurgu teması yedirilmiş ve daha canlı bir halini düşünün. Kendi gezegeninizi seçmenizle beraber oluşacak ordu ve yönetmelikler kendi topraklarınızı oluşturmanızı sağlayarak ilerki evrelerde daha sağlam bir yerleşim planı yapmanıza imkan tanıyor. Bu anlamda gezegen seçmek değil, fakat ordu seçmek oyunda önemli bir nokta.

Oyuna adım attığınızda arayüzün karışık olmaması yeni oyuncular için başarılı bir sistematik sunuyor. Basitçe her strateji oyunun yaptığınız gibi kaynaklarınızı ve ne üreteceğinizle başlayabiliyorsunuz. Bu geliştirme aşamaları belirli bir sürede oluşuyor. Bu yüzden bazı yapılar için dakikalarca beklemek gerekebiliyor, zaten oyunun online bir ağ üzerine oturtulması da bu yüzden. Ancak en basit gibi görünse de aslında oyunun kaynak noktası sizin ilk adımları atacağınız yer. İlerleyen zamanda daha sağlam bir topluluk oluşturmak için oluşturacağınız kaynak depolarını güzel konumlandırmalısınız. İlk başta oyun size bu noktalar için yardımcı oluyor ve ilk binalarınızı nereye kurabilirsiniz güzelce gösteriyor. Maalesef bunlar bitmeden diğerlerine geçemediğiniz için oyun bu noktada ciddi anlamda insanı sıkabiliyor. Yapımcıların gözünden bu neden kaçmış bilmiyorum ama daha ilk dakikalardan oyunda hiçbir şey yapamadan beklemek her yiğidin harcı olmasa gerek.

İlerleyen aşamalarda da Empire Universe 3 hep aynı şekilde ilerliyor. Daha güçlü binalar inşa etmek için tekrar bekliyorsunuz, paranızı kazanıyorsunuz, ordunuzu güçlendiriyorsunuz, otomatik savaş açabiliyorsunuz, sonra tekrar aynı şekilde başa dönüyorsunuz. Üstelik oyunda yer alan görevlerde tamamen bina inşa etmek ve geliştirmeler üzerine yönelik. Yani zaten oyunda yapacağınız şeyler ayrı birer özellik gibi gösterilmiş. Bu da bayağı can sıkıcı bir nitelik.

Empire Universe 3 genel anlamda bir strateji oyunu için çok zayıf kalıyor. Ancak uzay temasından hoşlanıyor ve sonuçta ücretsiz olan tarayıcı tabanlı bir online oyun arıyorsanız kendi vaktinizi ayırıp deneyedebilirsiniz. Bence oyunun en büyük problemi dediğim gibi eğlenmeniz için gereken zamanın sürekli bekleyerek geçmesi. Bu süre zarfında ekstra bir aktivite bulunmaması, süregelen geliştirme zaman zarflarında da aynı şeye sebep olarak insanda sanki oyunu oynamıyormuş hissini yaratıyor. Bıraksanız Empire Universe 3 kendi kendini oynayacak. Acaba böyle bir seçenek var mı merak ediyorum.

ARTILAR

Eğer bu tarzı seviyorsanız oynanış fena değil

Oynaması ve öğrenmesi kolay

EKSİLER

Oyunun başları biraz sıkıcı

Birçok yazı hatası içeriyor

Müzik ve ses yok

Sürekli tekrar eden oyun örgüsü

YORUMLAR