QIP

QIP
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Birçok Mesajlaşma programını bünyesini bulunduran trilian türü bir program

NOT: QIP yazılımı yayından kaldırılmıştır, aynı kategori altındaki benzer programlara bu bağlantıyı kullanarak göz atabilirsiniz:
https://www.tamindir.com/windows/internet/chat/mesajlasma-programlari/

Shift Delete'den Alıntıdır:
MSN'deki kalabalıktan ve mesaj trafiğinden sıkıldınız mı? Bir zamanlar aldığınız ICQ hesabını bu yazılımla canlandırarak huzurlu mesajlaşmaya ne dersiniz?
MSN Messenger, YIM!, AIM, ICQ gibi birçok mesajlaşma programını bünyesinde barındıran Trillian gibi bir programdır, QIP gibi bir ICQ klonunu sunmamız ilk bakışta sizlere fazla mantıklı gelmese de eşsiz özellikleri bulunan bu programı tanıdıkça, bunu niçin yaptığımız konusunda bize hak vereceksiniz. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi QiP, barındırdığı özellikler nedeniyle diğerlerinden ayrılan eşsiz bir ICQ klonu. Her ne kadar şu an için Alpha sürümleri yayınlanıyor olsa da, programın son derece kullanışlı ve kararlı olduğundan bahsetmeden geçmeyelim.

Küçük ve hızlı
Yukarıdaki linkte on sürümü olan QiP Alpha 7901 sürümünütek tıklamada indirmeniz mümkün. Oldukça küçük boyutlara sahip programın kurulum dosyası 1.6 MB boyutunda. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra ise programın bilgisayarınızda sadece 4.4 MB yer kapladığını göreceksiniz. Programı çalıştırdıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

Kolayca yeni hesap oluşturun
Eğer ilk kez ICQ kullanıyor veya yeni bir numara almak istiyorsanız, sağ alt köşede bulunan ok tuşuna basarak birkaç adımda, program aracılığıyla yeni bir ICQ numarasına (UIN) sahip olabilirsiniz. Bu işlemi de başarıyla tamamladıktan sonra ICQ# bölümüne numaranızı, Password bölümüne ise şifrenizi girdikten sonra enter tuşuna basarak QIP ile olan maceranıza adım atabilirsiniz.
Eğer eski bir kullanıcı iseniz, herhangi bir ek işlem yapmaya gerek duymadan kontak listenizin otmatikman yüklendiğini görecekseniz. Son derece şık ve kullanışlı bir arayüze sahip olan QiP'in, göze çarpan ilk özelliklerinden biri de son derece az sistem kaynağına ihtiyaç duyuyor olması.

Neden QIP kullanayım?
Programı benzerlerin ayıran birtakım eşsiz özelliklerinden bahsetmiştik. İsterseniz sırayla bu özelliklere değinelim. View/Change My Details kısmına tıklayıp burada Account Info sekmesini setiğiniz zaman gerçekten de son derece hoş bir sürpriz ile karşılaşacaksanız.
Bu kısmın sağ üst köşesinde seneler önce kaydetmiş olsanız dahi, uininizin kayıt tarihi ve saatini görecekseniz
Programın sunduğu diğer bir özellik ise; kimseden yetki istemeye gerek kalmadan, istediğiniz kişileri listenize ekleyebilmeniz. Bunun yanında QiP'in Preferences bölümü ile kişiselleştirmenin sınırlarını zorlamanız mümkün.
Bu bölümdeki ayarlar sayesinde kontak listenizdeki kişilerin hangi kritere göre sıralanacağından, programın saydamlık yüzdesine; doğum gününüzü belirten balonun diğer kişilerin listesinde sürekli durmasını sağlayacağınız ayardan, hangi koşullarda sesli olarak uyarılacağınıza kadar birçok düzenlemeyi gerçekleştirebiliyorsunuz. Ayrıca bu bölümde sadece QIP kullanıcılarına has kişisel durum ayarlamaları yapmak da mümkün.
Bunun yanında orjinal ICQ programanın da sunduğu spam önlemeye yönelik ayarlara QIP'te de görmek mümkün. Bildiğiniz Miranda IM ve benzeri programlar aracılığı ile kişilerin kullandığınız ICQ programını öğrenmesi mümkün. QIP'in Preferences bölümünde bulunan Client ID sekmesi yardımı ile kullandığınız programın başkalarına ne olarak görünmesi istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Alternatif hizmetler
Programın sunduğu en güzel özelliklerden biri de yine Preferences penceresinde bulunan All-Seeing Eye sekmesindeki özellik. Bu sekmeye geldikten sonra sağ tarafta bulunan "Diable All-Seeing Eye" yazısının yanındaki tik işaretini kaldırıp "Apply" tuşuna bastığınız takdirde, meşgul, N/A, DND, Occupied gibi durumlarda girmiş olduğunuz durum mesajlarını başkalarının, hangi tarih ve saatte okuduğunu görebiliyorsunuz.
Ctrl+F12 tuş kombinasyonu sayesinde programın otomatikman görünmez olmasını ve görev çubuğunda bulunan simgenin ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle iş yerlerinde sohbet keyfini gizli bir biçimde sürdürmek isteyenler için son derece kullanışlı bir özellik.
Bunun yanında bildiğiniz gibi ICQ ile yapabileceğiniz arama sayısı 20 ile sınırlandırılmış durumda. QIP'in arama sekmesinde bulunan "Do not clear previous results" yazısının yanındaki kutucuğa tıklayarak bu sınırlamayı birkaç arama yaparak aşmak mümkün.

Eklentiler ve Türkçe dil desteği
Tüm bunların yanında http://forum.qip.ru/index.php adresinden değiştirebilir kabuklara (skin) (http://forum.qip.ru/forumdisplay.php?f=41) ve Türkçe dil yamalarına (http://forum.qip.ru/showthread.php?t=2219) ulaşmak mümkün. Yalnız forumdan dosya indirmek için, bu foruma kayıt olmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

Sunduğu yenilikler, kullanım kolaylığı ve az sistem kaynağı tüketmesi gibi özelliklerle ICQ kullanmayı sevenler için bulunmaz cevher niteliğinde olan bu program, gerçekten de tüm bu övgüleri hakeder nitelikte.