BiTS

BiTS
ÜCRETSİZ
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

BiTS, minimalist bir şekilde tasarlanmış sıradan bir arcade oyunu olarak görünse de aşırı zorlayıcı yapısı sayesinde Android için çıkarılmış en zor beceri oyunlarından bir tanesidir.

Bundan yaklaşık 4 sene önce bilgisayarda beklenmedik bir ilgiyle patlayan bağımsız oyun Super Meat Boy'u hatırlıyorsanız, mobilde onu en iyi şekilde temsil edebilecek oyunlardan birine bakıyorsunuz demektir. Super Meat Boy'un yarattığı beceri algısı insanlarda öyle bir boyuta ulaşmıştı ki, "zorluk" kavramına yeni bir bakış açısı getirilerek aslında ufacık bir oyunun bile ne kadar büyük ses getirebileceğini kendimiz deneyimlemiştik. Senelerdir Super Meat Boy'a benzer bir deneyim mobil platformlarda yaratılmaya çalışılıyor ancak tahmin edeceğiniz üzere oyunun temel taşı olan kontrolleri dokunmatik ekrana aktarmak işe engel oluyordu. Bu sefer bu duruma ters düşen bir örnekle, başarılı bir Super Meat Boy alternatifi örneğiyle karşı karşıyayız. Üstelik Android cihazlarda ve tamamen dokunmatik kontrollerle!

Neat Mess Games isimli bağımsız oyun stüdyosundan çıkan BiTS, öncelikle sizlere dokunmatik bir kontrol kolu sunmuyor. Yapımcılar bunun büyük bir engel oluşturacağını bilerek dokunmatik ekranda en iyi şekilde bu kontrolü nasıl sağlarız diye düşünmüş olacaklar ki BiTS ile hiç de fena olmayan bir şema izlemişler. Oyunda ufacık bir kübü temsil ediyoruz ve amacımız anlayacağınız üzere tuzakları aşıp bölüm sonuna ulaşmak. Super Meat Boy ile tamamen aynı amaca ve stratejiye oynayan BiTS'in yaratıcı kontrol şeması akıllı telefonlarda soğuk terler dökmenize neden olacak.

Öncelikle oyundan sürekli Super Meat Boy'dan örneklerle bahsetmemden çıkarmışsınızdır, BiTS son derece zorlayıcı bir oyun! Bölümler boyunca karşınıza taktiksel şekilde oturtulmuş tuzaklar çıkacak ve en küçük temasınızda direkt olarak ölmüş sayılıyorsunuz. "Zaten ufacık bir kareyiz, ölsek ne olur?" demeyin; BiTS'de bir kere ısındınız mı bölüm sonuna kadar inanılmaz bir hırsla gecenizi gündüzünüze katıyorsunuz. 40'tan fazla bölümüyle oyun da oyuncuya ızdırap olmak için tüm gücünü kullanıyor.

BiTS'in kontrolleri dokunmatik bir paneldense iki parmak kontrolü şeklinde düşünülmüş. Yani sizin zıplayacağınız anda yeri ve hızı önünüzdeki engele göre ayarlamanız ve biraz fizik tabanlı bir atış yapmanız gerekli. Bunu en ince ayrıntısına kadar düşünmezseniz küp beklenmedik bir yere düşüyor ve yine ölüyor, yine ölüyorsunuz. BiTS'de buna hazırlanın, daha çok öleceğiz!

Oyun genel olarak Super Meat Boy tarzı için başarılı bir örnek oluştursa da en azından karakter bazında biraz daha iyileştirmeler oyunu daha çok ön plana çıkarabilirdi. Fazla sade ve minimalist havası, bulmaca sevmeyen oyuncuların gözünden kaçabilir. Yine de Android'te sizleri zorlayacak bir rekabet arıyorsanız BiTS size tüm sadeliğiyle meydan okuyor, gerçekten!

ARTILAR

Zorluk seviyesi başarılı

Bölüm düzeni

Tuzakların tasarımları

EKSİLER

Biraz fazla... minimal!

YORUMLAR