Religion Simulator

Religion Simulator
0  
0  
0  
0  
0  
kullanıcı

Dünyayı yönetecek bir din sistemi oluşturmaya çalıştığınız bir strateji oyunu olan Religion Simulator ile felsefi düşüncelerin arasında kaybolacak derinlikler yakalamanız mümkün.

Alışılagelmiş strateji oyunlarının dışına çıkan Religion Simulator isimli bu Android oyunu kendi dininizi yaratma fırsatı vermekle kalmıyor, arka planında yatan yapısı ve felsefesi konusunda karar vermenizi de mümkün kılıyor. Oynanışınızı etkileyen iki farklı dinamik var. İlk olarak gezegenin kendisi önemli bir faktör olarak ön plana çıkıyor. Altıgen parçalara bölünmüş bir küre olarak karşınıza çıkan gezegende kendi alanınızın dışında yer alan dilimleri ele geçirmeniz gerekiyor.

Ele geçirdiğiniz bölge genişledikçe kasanıza gelen altının sayısı da artıyor. Bu da dininizin güçlenmesine olanak tanıyor. Kararlarınızı verirken nüfus, eğitim ve sağlık kriterlerini düşünüp hareket etmeniz isteniyor. Dünya üzerinde yer alan başka dinler de var ve sizin rolünüz dünya hakimiyetine ulaşmak. Kullanımınıza sunulan çeşitli silahlar da bu davada size yardımcı olabiliyor. Bunların arasında bomba veya fırtına gibi seçenekler var. Rakiplerinizi bu şekilde alt ederek bölgelerini işgal edebiliyorsunuz. Büyümek önemli ama seçeceğiniz yön de aynı nemi taşıyor.

Dünya faktöründen sonra oyun gidişatını etkileyen bir başka dinamiğin karar ağacı denilen bir sistem olduğunu göreceksiniz. Yaratacağınız din için felsefi bir temele ihtiyaç duyuyorsunuz. İnananlar ve tanrı arasındaki ilişkinin nasıl olması gerektiğine karar verebildiğiniz gibi inanç, paylaşım, bilgi veya mutluluk gibi seçeneklerin hangisinin en çok talep edilen özellikler olduğunu belirleyebiliyorsunuz.

Kendi inanç sisteminiz toplumların kafa yapılarıyla uzlaşıyorsa daha hızlı yayılmanız da mümkün olabiliyor. Sınırlar ve kurallar hakkında da karar vermeniz gerekiyor. Bununla birlikte cezalandırma yöntemleri de dininizin önemli bir parçası olacaktır. Farklı fikirleri ve din modellerini deneyip toplum üzerindeki etkisini tartmaktan keyif alacağınız bu strateji oyunu ne yazık ki ücretsiz değil, ama fiyatını hakkeden ayrıntılı bir sistemle geliyor.

YORUMLAR