2016'da Sosyal Medya Bildiğiniz Gibi Olmayacak. İşte Gerçekler!

2016 yılında sosyal medyanın değişiminin kaçınılmaz olduğu savunuluyor. Peki, bu değişimi hangi noktada yaşayacağız?

2016'da Sosyal Medya Bildiğiniz Gibi Olmayacak. İşte Gerçekler!

2015 yılında sosyal medyanın ne durumda olduğunu anlayabilmek için bütün bir yıla şöyle bir adım geri gidip bakmakta fayda var.  Her ne kadar kullanıcı rakamları artsa da Facebook, 2015 yılında önceki yıllardaki ivmesini kaybetmiş gibi görünüyor. Twitter’ın da artık çok hızlı bir yükselme eğrisi çizmediğini de görebiliyoruz.

Bu durum sosyal mecraların doyum noktalarına geldiğinin bir işareti olabilir mi? Sosyal Medyanın 2015 Yılı Raporlarındaki Rakamlara İnanamayacaksınız makalemizde 2015 yılında sosyal medyanın popülaritesindeki artışa rakamsal olarak dikkat çekmiştik. Ancak bu rakamlar sosyal medyanın içindeki değişimi çok ortaya çıkaramıyor. Çünkü 2016 yılında sosyal medyanın değişiminin kaçınılmaz olduğu savunuluyor.

İnternete girenlerin yüzde 75’i sosyal medyayı kullanıyor

Çağdaş teknolojik yaşamın yüreği sosyal medya sitlerinde atıyor. Bu durum son derece yüksek bir internet trafiği yaratıyor. 2016 ya kadar sosyal medya siteleri ile haşır neşir olmamış yüzde 25’lik kullanıcı potansiyelinin hemen hepsi 2016 yılının sonuna kadar sosyal mecralara dahil olacaklar.

Genç neslin tercihi Instagram oluyor

Facebook ve Twitter ne kadar kullanıcı artırsa da kullanıcı profilleri değişiyor. Facebook ve Twitter artık 15-20 yaş arası gençlerin çok ziyaret ettikleri mecralar olmaktan çıkıyorlar. Instagram daha popüler ve daha etkili bir sosyal araç olarak tercih ediliyor. 2013 yılının son altı ayı ile 2015 yılının son altı ayı arasında Instagram’ı tercih edenlerin sayısı neredeyse 2 misli artmış durumda. Sadece ABD’de 2018’e kadar 100 milyon Instagram kullanıcısı olacağı tahmin ediliyor. Kısaca 2016’da sosyal trendler Facebook ve Twitter için değişiyor.

LinkedIn’in yükselişi sürecek

Şu anda 400 milyon kadar kullanıcısı olan LinkedIn bünyesinde 40 milyondan fazla yeni üniversite mezunu potansiyel iş gücü barındırıyor. Bu noktada kurumsal şirketlerin eleman bulabilmek için önemli bir kaynağı durumunu da geçmiş oluyor. Dünyadaki Facebook kullanıcılarının yüzde 41’i LinkedIn’de kullanıyorlar. Dev şirketlerde iş bulabilmek onlarla iletişime geçebilmek için LinkedIn potansiyeli daha verimli bulunuyor. 2016 yılında LinkedIn daha da popüler profesyonel bir mecra olacak. 2018’e kadar 500 milyon kişinin LinkedIn üyesi olabileceği düşünülüyor.

Sosyal medyada kadın ve erkek artık eşit oranda

Kadınların ve erkeklerin sosyal medya kullanımı oranları arasındaki büyük açık da kapandı. Facebook’un kadın kullanıcı oranı ilk defa 2015 yılında yüzde 77’ye ulaştı. Aynı dönemde bu oran Instagram’da yüzde 29, Twitter’da yüzde 21, LinkedIn’de yüzde 28’e kadar çıktı.

18 – 49 yaş arasının tek geçtiği sosyal kanal YouTube

2013 yılından bu yana yapılan istatistiklere göre YouTube 18-49 yaş arasına hitap edebilen en popüler sosyal ağlardan biri. Öte yandan çevrimiçi TV ve Sinema kanallarının popülerliği de inanılmaz oranda artıyor. Netflix ise bu tip mecralarında başında geliyor. Ancak YouTube ile Facebook karşılaştırıldığında Facebook galip geliyor. Her yüz kişiden 77’si Facebook, 67’si ise YouTube kullanıcısı olarak ölçümlenmiş. YouTube’un 1 milyar aylık kullanıcısı var, Facebook’un ise 1 buçuk milyar.

Sosyal medya farklı iş ve sanat dalları yaratıyor

Çevrimiçi yaşam insanları galerilerden, müzelerden, tiyatro ve sinemadan gittikçe uzaklaştırırken sanat dalları sosyal medya üzerinden çeşitlenebiliyorlar. Yani sanat bir şekilde yaşamını idame ettirmeyi başarıyor ancak kitlelere ulaşma mekanizmasını da tamamen değiştiriyor. Aynı şey yeni türeyen meslek dalları için de geçerli. Daha önce hiç adı duyulmamış meslekler internet üzerinden icra edilmeye başlanıyor. Elbette tüm bu oluşumlar sosyal medya üzerinden hızla yayılıyor ve meşrulaşıyorlar.

Sosyal meyanın 2016 falında ne çıktı?

Genel istatistikler ve değerlendirmeler ışığında sosyal medyanın hayatımızdan çıkacağı, popülerliğini kaybedeceği falan yok. Aksine daha da dallanıp budaklanarak hayatımızı daha çok etkilemeye ve değiştirmeye devam edecek. İnternetin hızla yayılması, mobil cihazlarla hayatımızın her anına nüfuz etmesi demek sosyal mecralarda saflarımızı belirleyerek orada var olmaya devam etmemiz anlamına da geliyor. Kısaca yukarıdaki istatistik rakamlarının daha da artması 2016 yılında kaçınılmaz olacak. 

Bilmeniz Gereken 29 Sosyal Medya Kuralı

5 Farklı Sosyal Medya Takipçi Türü ve Etkileşime Girme Yolları

Facebook'ta Arkadaş Listenize Almak İstemeyeceğiniz 5 Sosyal Medya Karakteri

YORUMLAR