2017'de Oyunların Standartlarını Belirleyecek Teknolojiler

2017'nin başında duyurulan ve senenin geri kalanında oyunların limitlerini belirleyecek oyun bilgisayarlarını, donanımları ve ekipmanları listeledik.

2017'de Standartları Belirleyecek Oyun Ekipmanları ve Çevre Birimleri

Asus ROG Swift PG27UQ ve PG258Q

Asus ROG Swift PG27UQ monitör Nvidia'nın G-Sync teknolojisini HDR teknolojisiyle birleştiriyor. 27" boyuta sahip olan bu monitör 4K çözünürlüğü de desteklemekte. 144 Hz yenileme hızına sahip monitör HDMI 2.0'ın yanısıra Display Port 1.4 bağlantı seçeneği de sunuyor. Bu monitör şüphesiz ki limitleri zorlayan üst düzey oyun sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası olacak.

Asus'un CES 2017'de tanıttığı bir diğer monitör olan Asus ROG Swift PG258Q ise 240 Hz yenileme hızıyla dikkat çekiyor. 38" kavisli ekrana sahip olan monitör 3840x1600 çözünürlüğü desteklemekte.

Acer Predator Z301CT Monitör

Tasarımıyla dikkat çeken Acer Predator Z301CT monitör göz takip teknolojisine yer vermesiyle çıtayı yükseltiyor. Bu monitör oyunlarda göz takip sistemi sayesinde nişan almanıza yardımcı olabilmekte. Ayrıca oyunlarda odak noktanıza bağlı olarak kamera açılarını da değiştirebilecek. Bu sayede oyunculara daha gerçekçi bir oyun tecrübesi yaşatılabiliyor.

Kavisli ekrana sahip olan Acer Predator Z301CT, Full HD çözünürlük ile gelecek. Monitörün çözünürlüğü yüksek olmasa da 200 Hz yenileme hızı ve göz takip teknolojisi kesinlikle fark yaratacak unsurlar.

Acer Predator Z301CT'in fiyatı ise 899 $.

Dell UP3218K Monitör

Dell UP3218K aslında özel olarak oyunlar için tasarlanmış bir monitör değil; fakat bu monitörün özellikleri oyun dünyasına yeni standartlar kazandıracak şekilde. Dell UP3218K'nin satışa sunulacak ilk 8K çözünürlük destekleyen monitörlerden biri olması şüphesiz ki oyun dünyasının da ilgisini çekecek. 32" boyutuna sahip Dell UP3218K, 7680x4320 çöüzünürlükte 60 Hz yenileme hızı ve 280 ppi piksel yoğunluğuyla görüntü verebilecek. Monitör yazımızın donanım bölümünde bahsettiğimiz HDMI 2.1 yerine DisplayPort 1.3 çıkışlara yer veriyor. Dell UP3218K'nın fiyatı 4.999 $ olacak. 

HP OMEN X 35" Kavisli Monitör

HP OMEN X 35" monitör hem boyutuyla hem de sahip olduğu özelliklerle dikkat çeken bir monitör. Standart geniş ekran monitörlerden daha da geniş olan HP OMEN X 35", kavisli ekranıyla oyun alanına odaklanmanızı kolaylaştırıyor. 

3 ms tepkime süresine sahip olan ultra geniş monitör 100 Hz yenileme hızı ile geliyor ve Nvidia'nın G-Sync teknolojisini destekliyor. Mart 2017 tarihinden satılmaya başlanacak monitörün yurt dışı satış fiyatı 1299.99 $ civarında olacak.

Lenovo Sanal Gerçeklik Sistemi

CES 2017'den önceki en büyük sürprizlerden birisi de Lenovo sanal gerçeklik sistemi oldu. Lenovo'nun yeni gözlükleri sanal gerçeklik alanında devrim yaratabilecek nitelikte; çünkü bu sistem ile oyun oynamak için Oculus Rift veya HTC Vive gibi sanal gerçeklik sistemlerinde olduğu gibi harici sensörlere ihtiyaç duymayacaksınız. Gözlükler içeriden dışarıdaki hareketi algılayabilecekler ve size daha rahat bir şekilde oyun oynama imkanı verecekler.

Lenovo'nun yeni sanal gerçeklik sisteminin 300-400 $ arasında bir fiyatla bu senenin sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.

HyperX Cloud Revolver S, The Pulsefire ve Alloy RGB

HyperX, 2017'de ürün yelpazesine güçlü aksesuarlar ekliyor. HyperX Cloud Revolver S firmanın bu sene içinde satışa sunacağı surround kulaklık seti. HyperX'in paylaştığı bilgilere göre bu kulaklık dünyanın ilk tak ve çalıştır surround kulaklığı olacak. Yani kulaklığın çevresel ses deneyiminden faydalanmak için herhangi bir sürücü veya yazılım indirmeniz gerekmeyecek. Bu klaklığın büyük kulak yastıklarına sahip olması güçlü bass sesler vereceğine işaret ediyor. 150 $'lık bir satış fiyatına sahip olan HyperX Cloud Revolver S, Mart ayında raflarda yerini alacak.

HyperX'in ilk oyuncu faresi olan The Pulsefire standart özelliklere sahip bir oyun faresi. 3200 DPI'a kadar hassasiyet seçenekleri, 2 ek programlanabilir tuş, yan taraflardaki kauçuk kaymaz bölümler farenin özellikleri arasında. The Pulsefire, 50 $ fiyatla satılacak.

HyperX Alloy RGB klavye ise değişebilen renklerde LED tuş aydınlatmasına sahip bir klavye. Hassas tuşlarla donatılmış bu klavyedeki aydılatmayı programlayabiliyor ve kendi profillerinizi oluşturabiliyorsunuz. Klavyeye çeşitli medya tuşları da yerleştirilmiş. Klavyenin sağlam olabilmesi için çerçevesi metal alaşımlı olarak tasarlanmış. Alloy RGB yurt dışında 150 $ civarındaki fiyatlarla satılacak. 

Logitech G533 ve Logitech G203

Logitech'in 2017 ürün yelpazesinde yer alacak Logitech G533 kablosuz surround kulaklık, DTS Headphone X teknolojisine sahip olacak ve 7.1 çevresel ses sunacak. Oyuncular bu sayede oyunlarda ayak seslerinin ne yönden geldiğini tahmin edebilecekler. Logitech G533'in can alıcı noktası ise pil ömrü. Bu kulaklık 15 saate kadar şarj etmeden kullanılabilecek. Kulaklık 15 metreye kadar olan mesafelerde kullanılabiliyor. Logitech G533 ay sonuna doğru 150 $ fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Logitech'in bir önceki nesil kablosuz surround kulaklığı olan G930'u bu yazımızda detaylı olarak incelemiştik:

Logitech G930 7.1 Surround Kablosuz Kulaklık İncelemesi

Logitech'in CES 2017 sırasında duyurduğu bir diğer ürün ise Logitech G203 Prodigy oyuncu faresi. 6000 DPI'a kadar hassasiyet sunan fare 6 programlanabilir tuşa sahip, ayrıca programlanabilir LED aydınlatma ile gözlere de hitap ediyor. Logitech G203'ün güzel yönü 50 $ gibi makul bir fiyatla satılacak olması. Logitech G203, G533 gibi bu ay sonuna doğru yurt dışında satışa sunuluyor.

2017'nin başı itibariyle duyurulan oyun teknolojileri bunlar. Senenin ilerleyen dönemlerinde elbette birçok yeni donanım, bilgisayar ve ekipman tanıtılacak. Bu yeni parçalara da sitemiz üzerinde yer vereceğiz. Bu listemizedeki favori teknolojilerinizi yorum bölümümüzde paylaşabilirsiniz, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Tamindir'in Seçtiği 2016'nın En İyi PC Oyunları

2017'de Gönüllerin Efendisi Olacak Oyunlar

  1. 2017'de Oyunların Standartlarını Belirleyecek Teknolojiler
  2. 2017'de Standartları Belirleyecek Donanımlar
  3. 2017'de Standartları Belirleyecek Oyun Bilgisayarları
  4. 2017'de Standartları Belirleyecek Oyun Ekipmanları ve Çevre Birimleri

YORUMLAR