Facebook'ta Aşktan Yana Türkiye'nin Karne Notu Nedir?

Facebook'ta Aşktan Yana Türkiye'nin Karne Notu Nedir?

Sosyal mecralar elbette sadece gerçek arkadaşlarımızla bir araya geldiğimiz yerler değil. Özellikle Facebook hiç değil. Türkiye’nin Facebook aşk grafiğine şöyle bir göz gezdirdik. Ortaya ilginç veriler çıktı. Sevgililer Günü herkese başka bir şey ifade ediyor. Yalnız olanlarımız için belki birkaç dilim çikolata, sevgilisi olanlar için ise romantik bir gün, akşam yemeği, hediyeler ve sevgi sözcükleri. Kimimiz için ise kapitalist düzenin tüketim dayatmasından öte bir şey değil. Ne olursa olsun sosyal ağlarda durum çok farklı seyrediyor. Özellikle Facebook üzerinde yapılan bir araştırma Türkiye'nin aşk trafiğini ortaya çıkarmış. Ancak aşağıdaki rakamları irdelerken şuna da dikkat etmek gerekiyor; Türkiye'de muhafazakar bir alt yapı hakim. Facebook profillerinde arkadaş olarak eklenmiş aile bireyleri ve uzak akrabalar bulundukça Facebook üzerinde çok da fazla aşk hareketi görebilmek mümkün olmayabiliyor.

Kim, kiminle, nerede ve nasıl?

Türkiye'de Facebook kullanıcılar geçtiğimiz bir hafta içerisinde 292 bin 858 kez ilişki durumunu güncellemiş. Bu güncellemelerden kadın ve erkek toplam 120 bin 795'i ilişkisi olmadığını, 87 bin 822'si ise bir ilişkisi olduğunu açıklamışlar.

Bu rakamlara dayanarak yapılan araştırma, kadın kullanıcıların yüzde 6,5'nin ilişkisi olduğunu, yüzde 19,1'nin ilişkisi olmadığını geri kalan yüzde 20,5'nin ise evli olduğunu belirlemiş. Geri kalan yüzdelik grup ise ilişkisi hakkında sessiz kalmayı seçmiş durumda. Madalyonun öteki tarafını çevirirsek, erkekler arasında aynı sorgulamayı yaptığımızda ilişkisi olanların yüzde 5,7 oranında olduğu, olmayanların yüzde 23,7'lik bir oran tutturduğu ve evlilerin ise yüzde 15,6 gibi düşük bir oranda seyrettiğini görüyoruz. 

Sevgiler gününde Facebook trafiği

Bayram seyran derken Sevgililer Gününün de kendine özgü bambaşka bir tebrik ve aktivite trafiği olduğu gözlemleniyor. 'Haber Kaynağı' sayfalarında pek bir şey göze çarpmıyor olsa da Facebook'un arka sokaklarında arkadaşlık ve çıkma teklifleri hızlı bir biçimde devam ediyor. Bunun için yorumlara, resimlere atılan 'like'lara ve arkadaşlık kabul bildirimlerine dikkat etmek yeterli olabiliyor. Kısaca Facebook Sevgiler Gününde sessiz bir telaş yaşıyor. Bunu sadece son 7 gün içinde değişen ilişki durumu güncellemelerinden de anlayabiliyoruz. Yukarıda açıklanan ilişki durumu güncellemeleri aslında oldukça yoruma açık. Kadın kullanıcılarla erkek kullanıcılar arasında her kategoride fark edilen yüzdelik boşluklar kullanıcıların yeni davetlere ne kadar açık olduklarının ya da olmadıklarının da bir göstergesi.

Gizli kalan çoğunluk

Türkiye'de Facebook ilişki durumu aslında pek şeffaf kullanılmıyor. Avrupa ya da Amerika'da daha net kullanılan bu seçenek Türkiye'de gizemlerle dolu bir tünel gibi. Çoğu kullanıcı beğenip tanışmak istediği insanın ilişki durumunda bir bilgi bulamayabiliyor. Bu durumda karanlıkta kalmış ilişki durumuna göre bir teklif yapabilmek de imkansızlaşıyor. Burada tamamen kişisel özgüven ve cesaret ön plana çıkıyor, kullanıcılar erkek ya da kadın olsun karanlığa doğru cesur bir adım atmayı deneyebiliyorlar.  

Şuna dikkat etmek gerekiyor ki, Türkiye'de muhafazakar bir alt yapı hakim. Facebook profillerinde arkadaş olarak eklenmiş aile bireyleri ve uzak akrabalar bulundukça Facebook üzerinde çok da fazla aşk hareketi görebilmek mümkün olmayabiliyor.

Facebook Hayatımızı Karartıyor Ama Farkında Değiliz

YORUMLAR