Gerçek Hayattan 8 Pokemon GO Felaketi

Pokemon GO oynarken kendinize dikkat edin

Gerçek Hayattan 8 Pokemon GO Felaketi

Birkaç hafta önce yayınlanan ve kısa süre içerisinde dünyaya bir salgın gibi yayılan Pokemon GO henüz resmi olarak tüm dünyada çıkmamasına rağmen milyonlarca oyuncu tarafından oynanıyor. Pokemon severler, Pokemon GO yaşadıkları ülkelerde resmi olarak yayınlanmamış olsa bile oyunu uygulama marketlerinde ülke değiştirerek indirebiliyorlar ve oynayabiliyorlardı. Bu alternatif yöntemleri nasıl uygulayacağınızı bu yazımızda anlatmıştık: 

Pokemon GO Oyunu Android ve iOS Cihazlara Nasıl Yüklenir?

Pokemon GO'nun adeta bir çılgınlığa dönüştüğünü söyleyebiliriz. Kimi zaman ender bulunan bir pokemonu yakalayabilmek için insanlar kaos yaratabiliyor. Bu durumun en güzel örneği Amerika'da yaşanan bir olay. Bu olayda New York şehrindeki Central Park'ta ortaya çıkan Vaporeon adlı pokemon bölgeye insanların hücum etmesine neden olmuş:

Artırılmış gerçeklik tabanlı bir oyun olan Pokemon GO'yu oynarken sokaklara çıkıyoruz ve telefonumuzun ekranını takip ederek pokemonları yakalamaya çalışıyoruz. Fakat bu iş kimi zaman felaketle sonuçlanan olaylara sebep olabilmekte. Yukarıda paylaştığımıza benzer şekilde kaos yaratmaktan da öteye giden ve can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan olaylardan bahsediyoruz. Eğer Pokemon GO oynuyorsanız bu tür durumlara dikkat etmenizi ve öncelikle can güvenliğinizi düşünmenizi tavsie etmekteyiz. Peki bu olaylar neler? Dilerseniz Pokemon GO kaynaklı felaketlere kısaca göz atalım.

Otoyolda Pokemon Go Kazası

Bu olay hem Pokemon GO oynayıp hem de araba kullanmanın hiç de akıllıca bir hareket olmadığını bize kanıtlıyor. Amerika'nın Massachusetts eyaletinde yaşanan bu Pokemon GO kazası neyse ki can kaybına neden olmamış; fakat kazaya karışan araçlarda ciddi maddi hasar meydana gelmiş. 26 yaşındaki Lamar Hickson yolda gördüğü pokemonu yakalamak için aracını kenera çekmiş ve bu ani hareketi yolda diğer araçların kaza yapmasına sebep olmuş.

Pokemon GO Oynarken Ceset Buldu

Pokemon GO oynamak sadece oyuncular için felakete sebep olmayabiliyor, kimi zaman da önceden yaşanmış felaketler Pokemon GO aracılığıyla ortaya çıkabiliyor. Amerika'nın Wyoming eyaletinde yaşayan 19 yaşındaki Shayla Wiggins kırsal alanda çıktığı pokemon avında bir su pokemonunu yakalamaya çalışırken nehirde yüzen bir cesede denk geliyor. Yapılan otopside bu cesedin 24 saatten az bir süre önce ödüğü ortaya çıkıyor.

Shayla Wiggins eğer Pokemon GO oynamasaydı cesedi bulduğu yere hayatında hiç gitmemiş olabileceğini ifade ediyor.

Pokemon GO Oynamak İçin İşini Bıraktı

Yeni Zelanda'da yaşayan 24 yaşındaki Tom Currie, Pokemon GO bağımlılığına yenik düşerek işini bıraktı. Currie yaptığı açıklamada 2 aylık bir yolculuğa çıkacağını ve Yeni Zelanda'daki yüm pokemonları avlamayı deneyeceğini ifade etti.

Tom Currie pokemon yakalayabilmek için her sabah yağmurluğunu giyiyor, termosunu kahveyle dolduruyor ve yemeğini sırt çantasına atarak kırsal alanlara doğru yol alıyor. Çalışarak elde ettiği birikimin önemli bir bölümünü bu macerasında kullanacağı aşikar.

Araç Kullanırken Pokemon Avlarken Ağaca Çarptı

Araç kullanırken Pokemon GO oynanmasının felaketle sonuçlandığını kanıtlayan bir başka olay da yine Amerika'da yaşanmış. Bu olayda sürücü aracıyla yol alırken Pokemon GO nedeniyle dikkati dağılmış ve yolun kenarındaki ağaca girmiş. Olayın sonunda herhangi biri yaralanmamış olsa da araba ciddi hasar alarak hurdaya çıkmış. Bu olayın can kaybıyla sonuçlanmamış olması tamamen şans, bu tü bir kazada yol kenarında yaya olsaydı kurtulmaları zor olabilirdi. Araç sürücüsü de kazadan sağ çıkamayabilirdi.

Silahlı Soyguncular Pokemon Go'yu Kullanarak Oyuncuları Gasp Ettiler

Nadir pokemonları yakalamak için Pokemon GO oynarken ilginç yerleri ziyaret edebilmemiz gerekebiliyor. İşte bu durumdan faydalanan bir grup soyguncu Pokemon oyuncularını ıssız yerlere çekmeyi başarmış ve sonuçta 12 adet oyuncuyu silah zoruyla soymayı başarmış.

Oyuncuları boş park alanları gibi yerlere çeken soyguncular neyse ki polis tarafından yakalanıp mahkemeye sevk edilmiş.

Pokemon Avlama Bölgesi Tecavüzcülerin Merkezi Çıktı

Pokemon GO'da pokemon avına gideceğiniz yerlere dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatan bir başka olayda cinsel suçlardan sabıkalı kişilerin uğrak noktası olan eski bir hotel pokemon durağı olarak belirlenmiş. Muhtemelen tarihi bir mekan olduğu için pokemon durağına dönüştürülen hotelde toplamda 43 cinsel suç sabıkalısına ev sahipliği yapıyormuş. Bu durumu bilmeden mekanı ziyaret etmeniz ise büyük bir felakete sebep olabilir. Neyse ki şu an kayıt altına alınan herhangi bir tecavüz veya saldırı vakası olmamış.

Hırsız Sanılan Pokemon GO Oyuncularına Ateş Açıldı

Amerika'nın Florida eyaletinde yaşanan bu olayda iki genç araçlarına atlayarak gece vakti pokemon avına çıkmış. Gençler pokemon avlama duraklarına vardıklarında araçlarını durdurarak araçtan inmişler ve aramaya başlamışlar. 2 genç aramaları sonucunda buluştuklarında bir tanesi arkadaşına "Bir şey bulabildin mi?" sorusunu yöneltmiş. Gençlerin hırsız olduklarından şüphelenen ve gençleri takibe alan bölge sakinlerinden biri bu sorunun ardından gençlere silahını doğrultarak ateş açmış. Silah seslerini duyan gençler ise araçlarına atlamışlar ve gaza basarak olay yerinden uzaklaşmışlar. Araçlarının lastikleri patlayan ve araçlarında birkaç mermi deliği oluşan gençler olayı yara almadna atlatmayı başarmışlar.

Pokemon GO Oynarken Araba Çarptı

Yaşanan Pokemon GO kazalarında her zaman suçlu araç sürücüleri olmayabiliyor. Bu sefer genç bir kız Pokemon GO oynarken pokemon avlamak için otoyola çıkmış, fakat yoldan karşıdan karşıya geçmesi gerektiği için trafik kazasına sebep vermiş. Normalde yayalarının girmesinin yasak olduğu otoyollara Pokemon GO sebebiyle girmek hayatınıza mal olabilir. Neyse ki 15 yaşındaki kız olayı ciddi bir sağlık problemi yaşamadan atlatabilmiş.

Türkiye'nin En Kapsamlı Pokemon Go Rehberi (Güncellendi)

Pokemon Go PC’de Nasıl Oynanır?

Pokémon GO Şimdiden Birçok Çiftin Arasını Bozdu

YORUMLAR