Google Assistant'ı Çok Daha Güçlü Hale Getiren 8 Muhteşem Özellik

Bir yıldan uzun süredir kullanımda olan Google Assistant, birbirinden güzel 8 özellik kazandı. Detaylar blogda:

Google Assistant'ı Çok Daha Güçlü Hale Getiren 8 Muhteşem Özellik

Google'ın son yıllarda üzerinde ciddi bir şekilde durduğu sanal asistanı Google Assistant, üst üste iki yıldır Google I/O Geliştirici Konferası'nın yıldızı oluyor. Bir yıldan uzun süredir kullanımda olan Google Assistant, teknolojinin ilerlemesi göz önüne alındığında da birbirinden güzel özellikler kazanıyor. Bu blogda Google Assistant'ın yeni kazandığı 8 muhteşem özellikten bahsedeceğiz.

1- Chromecast ile Görsel Yanıtlar

Sesli yanıt alma Google Home veya telefonlar için gayet uygun, ancak bazen görsel yardım almamız da gerekebilir. Google bunu yapmak için Chromecast'ten yararlanmayı amaçlıyor. Örneğin Assistant'a hava durumu veya takviminizde neler olduğunu sordunuz diyelim. Bir ekranda Assistant'ın genişletilmiş tahminler veya gelecekteki randevular için bilgiler vermesi artık mümkün. 

2- Alexa'ya Karşı Üçüncü Parti Özellikler

Google Home'un Echo'ya karşı olan en büyük zaafı, üçüncü parti desteğinin olmaması. Bu noktada Amazon'un Alexa'sı bir adım öne geçiyor. Yeni eklenen bir özellik ile artık uygulamalar, Assistant deneyimine eklenebiliyor. Akıllı telefonunuzda Google hizmetleriyle daha sıkı bir entegrasyon dönemine hazır olun. Üstelik Assistant aracılığı ile daha fazla cihaz ve uygulamaya ulaşmamızın da önü açıldı.

3- Google Home ile Telefon Görüşmesi Yapabilme

Google Home artık kişi listenizle doğrudan etkileşime girebilecek ve telefon görüşmesi yapabilecek. Üstelik bunun için özel bir uygulamaya da ihtiyaç duymayacağız. Hızlı bir telefon görüşmesi amaçlayanlar için harika bir özellik diyebiliriz. Üstelik ABD ve Kanada'da önümüzdeki aylarda başlıyor.

4- Siz Sormadan Yardımcı Olacak

Günümüzde kanlı canlı bir asistanınız varsa, sadece siz sorduğunuzda toplantıları veya randevuları hatırlatmaz, vakti geldiğinde haber verir. Google Home ise bu özelliği Proaktif bildirimler yoluyla kazanıyor. Siz istemeseniz bile Assistant, toplantınız olduğu konusunda sizi uyaracak.

5- Google Lens Kameralara Geliyor

Google Lens bu senenin en dikkat çeken tanıtımlarından biriydi. Kamerayı açıp bir nesnenin üzerine geldiğinizde, size o nesnenin ne olduğunu söyleyen Google Lens, bir konsere yer ayırtmak istediğinizde posterin görüntüsüne yaklaşarak bilet almanıza olanak tanıyacak. Üstelik yabancı dilleri çevirmek için de kullanılabilecek.

6- Google Assistant'ın iOS Macerası da Başladı

Geçmişte çıkan söylentiler doğru çıktı ve Google Assistant artık iOS işletim sistemine sahip cihazlara da geldi. Bu yenilik, Apple'ın Siri asistanını biraz zor durumda bırakabilir, ancak Google bazı API kısıtlamalarına takılabilir. Apple'ın sınırsız özgürlük verdiği nerede görülmüş!

7- Daha Fazla Bölgeye Açıldı

Google'ın uluslararası faaliyetlerini hızlandırma çabasına Google Assistant'ın eklenmesi bir mucize değil. Dünya sadece İngilizce konuşanların yaşadığı bir yer olmadığına göre, sunulan servislerin lokalizasyonları da çok önemli. Bu bağlamda şirket uygulamanın nimetlerini Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya ve Japonya'ya da açıyor. Gelecek yıllarda ise Brezilya Portekizcesi, Fransızca, Almanca, Japonca, İtalyanca, Korece ve İspanyolca dillerini de ekleyecek.

8- Soruların Cevabını Yazarak Almakta Mümkün

Bazen bir sanal asistana seslenmek istediğinizde, ortam buna müsait olmayabilir. Belki de sessiz bir bölgedesiniz ve nasıl telaffuz edileceğini bilmediğiniz bir şeyi sanal asistana sormak istiyorsunuz. Endişelenmeyin, Google Assistant'a artık yazarakta soru sorabilirsiniz. 

Google Asistan Artık iPhone'da!

YORUMLAR