Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur Tuzağı Nasıl Silinir?

Kendi Wikipedia sayfanı oluştur uygulamasının bir tuzak olduğu ortaya çıktı. Nasıl sileceğinizi öğrenmek için tıklayın.

Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur Tuzağı Nasıl Silinir?

Günlerdir Facebook haber kaynağımızı süsleyen 'Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur' fırtınası gündeme bomba gibi düştü. Özellikle son günlerde sosyal medya hesaplarından sıkça paylaşılan ve moda haline gelen uygulamanın bir tuzak olduğu ortaya çıktı. Çeşitli bilgilerimize ulaşmasına izin verdiğimiz uygulamadan nasıl kurtulunacağını bu blogda anlatmaya çalışacağım. 

Sosyal Medya Kullanıcıları “Kendi Wikipedia Sayfanı Oluştur” Tuzağına Düşüyor başlıklı haberimizde kullanıcıların bu tuzağa nasıl düştüklerini anlatmıştık. Hatırlatma amaçlı özetlemek gerekirse, komik ve sahte Wikipedia sayfası hazırlama uygulaması bizlerin verdiği izinler neticesinde bilgilerimizi ve e-posta adreslerimizi Almanya'da bir şirketin bilgi havuzuna aktarıyor. Buna da veri madenciliği (data mining) deniyor. Veri madenciliği kullanıcı bilgilerinin çeşitli meblağlar karşılığında başka şirketlere satılması amacını güdüyor ve kolayca kişisel bilgilerimizi ele geçirebiliyorlar. 

Şimdi bu uygulamadan nasıl kurtulacağımıza gelelim. Öncelikle Facebook sayfamızın sağ üst köşesindeki menüden Ayarlar kısmına giriyoruz.

Ayarlar kısmına geldikten sonra soldaki menüden Uygulamalar sekmesine tıklıyoruz. Burada karşımıza bilgilerimize erişmesine izin verdiğimiz uygulamalar geliyor. Bu uygulamalar tamamen bizlerin verdiği izinler doğrultusunda listeleniyor ve her birinin sizden erişmeyi istediği bilgiler farklı olabiliyor. Buradan 'Eğlenceli Vikipedi' uygulamasını bularak üzerine geliyoruz ve çarpı işaretine basıyoruz. 

Daha sonra karşımıza yukarıda görmüş olduğunuz ekran geliyor. Sağ tarafta ise izin verdiğiniz uygulamalar var. 'Eğlenceli Vikipedi' uygulamasının bir an önce kaldırmaya bakalım. Burada Kaldır işlemini yaptıktan sonra uygulamanın sizin verilerinize ulaşması kısıtlanacaktır. 

Sosyal medya'yı kullanırken güvenliğinizi ihmal etmemeniz dileğiyle...

Facebook Messenger'ı Daha Verimli Kullanabileceğiniz 5 İpucu

YORUMLAR