LinkedIn Profilinizi Neden Güncel Tutmalısınız?

Etkili ve iyi bir LinkedIn profiline sahip olmanın neden gerekli olduğunu ve profilinizi neden güncel tutmanız gerektiğini bu blogda bulabilirsiniz.

LinkedIn Profilinizi Neden Güncel Tutmalısınız?

Profesyonellerin buluşma noktası LinkedIn, iş başvurularında ve ilerleyen dönemlerde karşılaşabileceğimiz mülakatlarda önemli bir araç olarak görülüyor. Bu platformda iyi bir bağlantı ağına sahip olan insanlar, iş arama sürecinde de birçok avantaj elde edebiliyorlar. Bu blogda etkili ve iyi bir LinkedIn profiline sahip olmanın gerekliliklerinden ve profilinizi neden güncel tutmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

LinkedIn profiliniz sizin iş arama dönemlerinde önemli bir cephaneliğiniz olacak. Sade bir Word dosyasında hazırlanmış bir CV yerine, LinkedIn üzerinden oluşturulmuş iyi bir profil sizler için her zaman daha iyi sonuçlar oluşturacaktır. O yüzden LinkedIn hesabını güncel tutmak, biraz zaman gerektiren ama büyük yararları olan bir çalışma. Çalışmak istediğiniz kurumların LinkedIn hesabınızı kontrol edeceğinden hiç şüpheniz olmasın.

Neyi Güncellemeliyim?

İş aramanın ötesinde, iyi nitelikte bir çevirimiçi profile sahip olmak, profesyonel ağınızı oluşturmanıza, yeteneklerinizi daha iyi ifade etmenize ve bulunduğunuz endüstride güvenilirliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Bu noktada LinkedIn profilini güncellerken ilk yapmanız gereken şey, iyi bir fotoğrafla başlamaktır.

İyi bir fotoğraf derken, güneş gözlüğü olan, şapka taktığınız, köpeğiniz ya da sevgilinizle çekindiğiniz bir fotoğraftan bahsetmiyorum. İyi aydınlatılmış bir ortamda yüzünüzün göründüğü profesyonel bir fotoğraf her zaman daha iyidir.

İkinci olarak başarılar ve ilgi alanları bölümlerine bir bakın. Başarılar bölümüne koyacağınız elde ettiğiniz sertifikalar, yaptığınız bir akademik çalışma ya da destek olduğunuz bir organizasyon işe alım sürecinde size yardımcı olabilir. Deneyimlerinizin yanında farklı alanlarla da ne kadar haşır neşir olduğunuzu insan kaynaklarına gösterebilirsiniz. İlgi alanları bölümünde de dürüst olmanız hoş olacaktır.

Üçüncü olarak deneyimlerinize gelelim. Bu noktada yaptığınız her işi yazmanız önemli, ancak hepsinden uzun metrajlı film senaryosu gibi bahsetmeniz çok gereksiz olacaktır. Kolayca sindirilebilir bilgiler vermeniz yeterlidir. Kilit tecrübelerinizden bahsedin ve önemli pozisyonlarınızı vurgulamayı unutmayın.

Burada ayrı bir paragraf açalım ve LinkedIn'in sadece iş deneyimlerinizle ilgili olmadığını ifade edelim. Gönüllülük esasına dayanan çalışmalarınız, yardım çalışmalarınız veya katıldığınız topluluklar da bu profilde kendine yer bulmalı. Böylelikle insanlar sizin kim olduğunuzu ve nelerden hoşlandığınızı daha rahat anlayacaklardır.

Son olarak bahsetmek istediğim şey, çalıştığınız alanlarla ilgili kaliteli makaleler yayınlayın. Bu sadece işinize ne kadar hakim olduğunuzu ve trendleri takip ettiğinizi gösterebilirsiniz.

LinkedIn Hesabı Nasıl Silinir?

YORUMLAR