Mobil İnternet Paketinizi Tasarruflu Kullanmanın 7 Yolu

Mobil internet paketinizi tasarruflu kullanmak için yapmanız gereken ayarları bu yazımızda anlatıyoruz.

Mobil İnternet Paketinizi Tasarruflu Kullanmanın 7 Yolu

4.5G’nin ülkemize gelmesiyle beraber operatörlerin de internet paketlerini yenileyeceklerini, çok daha fazla kotalı paketleri sunacaklarını düşünüyorduk ancak sunulan paketler dikkatsiz kullanımda hem çabuklukla bitebilecek düzeyde hem de oldukça pahalı. Bu noktada son kullanıcı olarak yüksek faturalarla karşılaşmamanız için mobil veri tasarrufuna ilişkin yapmanız gerekenleri anlatıyoruz.

Nisan ayında kullanıma açılan, henüz belli başlı noktalarda yüksek hızda gezinmeyi sunan 4.5G ile birlikte internet paketleri beklendiği üzere yüksek kotalarla karşımıza çıkmadı ve hemen her cihazın internete bağlı olması gereken bir dönemde oldukça yetersiz kaldılar. Dikkat edilmediğinde paket aşımı yaşatması; sonucunda da fatura artışı bonusu aldı. Biz de bu blog yazımızda, düşük kotalı internet paketi olan kullanıcılarımıza yönelik fatura şoku yaşamamak için cihazlarında dikkat etmeleri gereken ayarları söyleyeceğiz.

Veri kullanımını anlık takip edin:

Mobil veriyi kontrol altında tutmanın en iyi yolu veri kullanımını anlık olarak takip etmek. iOS’un dahili veri takip edicisi üzerinden dönemsel olarak hücresel veri tüketiminizi görebilmenin yanı sıra her bir uygulamanın harcadığı veri miktarını görmeniz mümkün. Ancak Ayarlar – Hücresel altından ulaşabileceğiniz kullanım detayları otomatik olarak sıfırlanmıyor; fatura döneminde istatistikleri elle sıfırlamanız gerekiyor. Her seferinde bu menüye girip bakmanın haricinde operatörlerin kendi online işlemler uygulamalarından da mobil veri tüketiminizi takip etme şansına sahipsiniz. Android kullanıcısı iseniz Ayarlar - Veri kulanımı altında uygulamaların veri tüketimini görebilmenin yanı sıra veri kullanımına sınırlama getirebilir, belirlediğiniz kotada uyarı almayı seçebilirsiniz. Eğer operatör sunuyorsa online işlemler uygulamasının widget'ını ekranınıza taşımanız takip açısından büyük kolaylık sağlayacaktır.

Uygulamaların hücresel veriye erişimini sınırlandırın:

iPhone’unuza yüklediğiniz her bir uygulamanın mobil veri erişimini isteğinize göre ayarlama şansınız var. Sadece evde kullandığınız diğer deyişle dışarı çıktığınızda zorunlu olarak kullanmadığınız uygulamaların mobil veriye erişimini kısıtlamak için Ayarlar altında listelenen uygulamalardan herhangi birine girip Hücresel Veri’yi kapalı konuma getiriyorsunuz. Ayarlar – Hücresel altında listelenen uygulamaları kapalı konuma getirmekle de aynı şeyi yapmış oluyorsunuz. Bu şekilde mobil bağlantı etkin iken o uygulamayı hiçbir şekilde kullanamıyorsunuz. Android tarafında da Ayarlar - Veri Kullanımı altında listelenen uygulamalara dokunup "Arka plan verilerini kısıtla"yı açarak uygulamanın sadece WiFi etkin iken açılmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak güncellenen oyunlar, video izleme platformları, bulut depolama uygulamalarının bu yolla veri tüketimini kısıtlatmanız mümkün.

Sosyal ağların otomatik video oynatma özelliğini kapatın:

Gün içerisinde en çok kullandığınız sosyal ağ uygulamalarının ayarlarına göz atmanız gerekiyor. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube gibi bolca videoların paylaşıldığı uygulamalarda veri tüketimini azaltmak için koyulmuş seçenekler bulunuyor. Facebook’ta (Ayarlar – Hesap Ayarları – Videolar ve Fotoğraflar – Video Ayarları altında) sadece WiFi bağlantılarında videoların otomatik oynatılmasını seçebiliyorsunuz. Twitter’da (Ayarlar – Veri altında) videoyu otomatik oynatı yalnızca WiFi kullan yaparak zaman akışınızda aniden çıkan videoların otomatik oynamasını durdurabiliyorsunuz. Instagram’da ise Seçenekler menüsünde Ayarlar altında Hücresel Veri Kullanımını “Daha az veri kullan”ı açıyorsunuz. YouTube’da yapmanız gereken ayar “Sadece kablosuzda HD”yi açmak.

Hücresel bağlantıda çalma kalitesini düşürün:

Telefonunuza mp3 depolamak yerine Apple Music, Spotify gibi hem çevrimiçi hem de çevrimdışı yüksek kalitede müzik dinleme imkanı tanıyan platformları tercih ediyorsanız müziklerinizi doğrudan cihazınıza indirmek dışında yapmanız gereken çalma kalitesini düşürmek. Hem Apple Music, hem de Spotify’da (en meşhurları bunlar olduğundan örnek gösterdim) Hücresel veri etkin iken çalma kalitesini ayarlama mevcut. Yüksek kaliteyi normal olarak ayarlayarak belki dinleme kalitenizden biraz ödün verirseniz ancak paketinizden daha az harcamış olursunuz.

Veri dostu web tarayıcıları kullanın:

iOS’un varsayılan web tarayıcısı Safari’nin ayarlarında mobil veri tüketimini azaltacak bir seçenek bulunmadığından Opera Mini, Google Chrome gibi veri dostu tarayıcıları tercih etmenizde fayda var. Gezdiğiniz web sayfalarını belli oranda sıkıştırarak mobil veriyi tasarruflu şekilde kullanılabilen tarayıcılar arasından özellikle Opera Mini’yi videoları da sıkıştırması açısından tavsiye ederim.

Arka plan yenilemesini kapatın:

Arka planda uygulama yenileme seçeneğini kapalı tutmanızın hem pil hem de mobil veri tüketimine olumlu katkısı var. Sık kullandığınız uygulamaların arka planda otomatik yenileme yaparak girdiğiniz anda bekletme yapmadan içerikleri göstermesi tabii ki güzel fakat burada listelenen uygulamalara bakmanızda fayda var. Sıklıkla kullanmadıklarınız için bu özelliği kapatmanız fazla olmasa da veri tasarrufu sağlatacaktır.

Yüksek hıza ihtiyacınız yoksa hızınızı düşürün:

Mobil veri tüketimini azaltmak için yapacağınız son şey bağlantı hızınızı düşürmek. Bulunduğunuz konuma göre zaten iPhone’unuz bu işlemi otomatik olarak yapacaktır ancak yüksek hıza ihtiyaç duymadığınız vakit 4.5G’den 3G’ye 3G’den 2G’ye duruma göre düşmenizde fayda var. Ayarlar – Hücresel Veri Seçenekleri – Ses ve Veri altında LTE, 3G ve 2G seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Android telefonda bu ayar Mobil Veri - Şebeke Modu altındadır.

iPhone'da 4.5G Kullanımını Kontrol Altına Almanın Yolları

iPhone Kullanıcıları İçin Yüksek Mobil Veri Kullanımını Azaltacak 6 İpucu

Android Cihazların Veri Kullanımını Azaltmak İçin 6 Basit Yol

YORUMLAR