Twitter Neydi, Ne Oldu?

Twitter Neydi, Ne Oldu?

Özellikle ABD’de büyük şirketlerin garajlardan, bodrum katlarından, küçük odalardan başlayan bir başarı hikayesi vardır. Twitter'ın hikayesi de bu konuda bizi hayal kırıklığına uğratmıyor. 

Twitter’ın kurucusu Evan Williams, 140 karakterle durum güncellenmesi yapmayı mümkün kılan Twitter’ı kendi apartman dairesinden başlayarak büyütmeye başlamış.

Odeo adı verilen bir podcast yayın mekaniğinin devşirilmesinden türeyen Twitter’'n hikayesi, aslında bu kadar masum da değil. Odeo projesi Twitter'a dönüşmeden önce Noah Glass adında bir programcının kendi apartmanında başlattığı bir proje olarak da bilinir. Williams, Twitter fikrini Odeo altyapısının üzerine oturturken Noah Glass’ı tamamen devre dışı bırakıyor.

Ancak tüm dev şirketlerin başlangıcında, özellikle ABD'de bu tür ortaklık bozma efsaneleriyle karşılaşmak da mümkün. Apple ve Microsoft'un da benzer evrelerden geçtiğini biliyoruz. 

Amaç neydi gelinen nokta ne oldu?

Twitter'ın kuruluş fırtınaları bir kenara, aslında çıkış fikri oldukça basitti. Bireyler o sırada bulundukları mekan, durum ya da yaptıkları bir şey ile ilgili mesajlar yazıp göndereceklerdi. Kısaca kullanıcıların tüm yapacağı eylem, cep telefonlarına bir şeyler yazıp göndermekten ibaretti. Sisteme dahil olan tüm üyeler böylelikle SMS parası vermekten de kurtulmuş olacaklardı.

Twitter bir mikro-blogging sitesi olduğu için paylaşılan bir iletiyi yeniden paylaşmak hiç sorun olmuyordu. Bu durumda retweet edildikçe kampanyalar daha çok ilgi toplayabileceklerdi. Ürünlere ve durumlara olan olan ilgi artacak daha çok geri dönüş sağlanabilecekti. Pazarlama açısından böyle bir paylaşımın muazzam bir etkileşim yaratacağını fark eden dijital medya ajansları Twitter’ın bugün geldiği noktada büyük bir rol oynadılar.

Twitter'ın sunduğu bu avantaj bugün dijital reklam dünyasında sadece 'mikro-blogging' üzerine stratejiler geliştirilmesine neden olduğu, reklam camiasının bir evrim geçirdiği kabul edilmektedir.

Yapılaşma süreci başka pazarlama süreci bambaşka

Bundan 10 yıl kadar önce biri ortaya çıkıp 'Bir web sitesi var 140 karakterle derdini anlatıp, durum güncelliyor ve ortaya bırakıveriyorsun' dese mutlaka deli gözüyle bakılabilirdi. Ancak bugün 500 milyon kişi günde 58 milyon defa bunu yapıyor. Bu arada bu sayı, siz bu yazıyı okurken artıyor.

10 yıl önce bize delice gelen bir fikir bugün nasıl bu kadar popüler olmuş olabilir? Birbirrinden çok farklı çalışan Twitter ve Facebook aslında en iyi oldukları şeyleri yapıyorlar. Sosyal camiaya kendilerini ifade etmek için farklı seçenekler sunuyorlar. Facebook tamamen bireysel etkileşim üzerine inşa edilmişken, Twitter aynı platformda daha yaratıcı, daha fark edilebilir, daha etkileyici sonuçları hedefliyor.

Twitter'da iletişimin özü tamamen içerikle ilgili. Söyleyecek bir şeyleri olanların hepsi burada. Başkalarının söylediklerini beğenerek onlarla etkileşmek de Twitter'ın kullanıcıya bir hediyesi. Arkadaş mantığından çok takipçi mantığıyla popüler olan Twitter kavramı, ünlülere çok para kazandırmasıyla beraber tahtını sarsılmaz bir zemin üzerine oturtmayı başarmış bulunuyor.

Twitter'ın popüler olması, Hollywood camiasının ve müzik yıldızlarının vazgeçemedikleri bir tutkuyla hayranlarını kendilerine bağladıkları bir kanal olabilmesinden de kaynaklanıyor. Twitter'da 16 milyondan fazla takipçisi olan Amerikalı ünlü TV yıldızı Kim Kardashian, markalarla anlaşmalı olarak attığı her twit başına 8 bin dolara yakın para kazanıyor. Kardashian bunun sadece küçük bir örneği, Twitter üzerinde bugün dünya üzerinde bulunan neredeyse tüm ünlüleri, yazarları, bilim adamlarını bulabilmek ve takip edebilmek mümkün. 

Twitter’ın büyüme formülü gizli değil

Twitter yeni çağın Üretici+Tüketici=Türetici diye de tarif edilen yeni üretme, tüketme, iş, paylaşım modeliyle büyüyen bir sistem. Bu formülü uygulayabilmek için gereken tek şart ise yaratıcı olmaktan geçiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu ki; Twitter blog camiasının dev iş fırsatları, dijital pazarlama modelleri hakkında ilham verici bir kaynak olarak sosyal mecrada güçlenmeye devam ediyor. 

Twitter Fotoğraf Boyutları Nelerdir?

Twitter Instagram'dan Bıktı

Twitter Kullanarak Forma Girin

Twitter Hesabımı Nasıl Silerim?

YORUMLAR