Uydu Telefonu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Her yerden iletişim kurabilen uydu telefonları nedir ve nasıl sınırsız iletişim kurabiliyorlar

Uydu Telefonu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Uydu telefonlarını duymayan kimse yoktur. Şöyle bir düşündüğümüzde, oldukça büyük, kalın ve devasa bir antene sahip bir telefon resmi zihinlerimizde canlanır. Aslında 90’larda böyle olan ve zamanının filmlerinden aklımızda kalan bu gereksiz boyutlarından kurtulalı çok zaman oldu. Bu yazımızda, uydu telefonları hakkında gerekli tüm detayları göreceğiz.

Uydu Telefonları Nedir ve Neden Kullanılıyor?

Uydu telefonları da aslında cep telefonları gibi çalışır. Cep telefonlarımız baz istasyonları denen, kablosuz iletişimi sağlayan vericilerle iletişime geçerek çalışırlar. Bu istasyonlarla kablosuz frekans üzerinden bağlantı kuran cep telefonlarımız şehirde sorunsuz olsalarda, dağlık bölgelerde, ormanlarda, çöl ve açık denizlerde hiçbir işe yaramazlar, zira bu bölgelerde iletişim sağlayacak istasyon yoktur. İşte uydu telefonları da tam olarak burada devreye giriyor. Kablosuz iletişim olarak farklı bir standart kullanan uydu telefonları, Dünya yüzeyinde neredeyse her yerde, kutup, çöl, deniz vs ayırt etmeksizin çalışabiliyorlar. Bunu da uydu telefonları için özel olarak hizmet veren ve dünya yörüngesinde dolaşan onlarca uyduyla iletişime geçerek başarıyorlar. Öyle başarılılar ki, denizciler, askeriye ve afet kurumlarının vazgeçilmezleri arasındalar.

Uydu telefonları iki sivil grup tarafından da oldukça tercih ediliyor. Bunlardan birisi gezginler, diğerleri ise dünyanın sonuna hazırlanan insanlar. Zaman zaman şehirlerden onlarca kilometre uzaktaki bir ormana kampa giden veya bir tırmanış yapan kişilerin zorda kaldığında dış dünyayla iletişim kuracak tek araç uydu telefonu olduğu için bu gruba giren insanlar sıkça bu telefonu tercih ediyor. Amerikan televizyon programlarında sıkça görülen ve olası felaketlere hazırlanan gruplar ise iletişim altyapısının çökeceği tezine dayanarak bu telefonlara rağbet ediyor.

Nasıl Çalışıyorlar?

Uydu telefonlarının nasıl çalıştığına değinmiştik fakat daha detaylara ineceğiz. Bu cihazların, sıradan cep telefonları gibi yer istasyonlarına değilde, uydularla iletişime geçerek çalıştığını anlatmıştık. Bu uydu sistemleri de sabit konumda duranlar ve yörüngede sürekli hareket edenler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sabit konumda duran uydular deniz seviyesinden yaklaşık 32000 kilometre uzaklıkta uzayda çeşitli noktalarda bulunuyorlar ve sabitler. Diğer uydu sistemi ise yörünge bazlı uydulardan oluşmakta. Bu uydular yerden 600-1200 kilometre uzaklıkta konumlanmış durumdalar ve belirli bir eksende hareket ediyorlar. Dünya çevresindeki bir turları yaklaşık 1-1.5 saat süren bu uydulardan çokça bulunuyor. 66 uydusuyla iridium şebekesi en çok bilinenler arasında. Bu uyduların çokluğu sayesinde dünya yüzeyinde her yere sinyal gönderip alabilen sistem oldukça da başarılı.

Fiyat ve Görüşme Ücretleri

Uydu telefonları bahsettiğimiz şebeke sistemlerini kullanımına göre değişik fiyatlara satılabiliyor. Genel fiyat aralığı ise 1000 ile 3000 Lira arasında değişiyor. Uydu telefonuyla görüşmek için elbette sadece telefonu almak yetmiyor, aynı zamanda bu iletişim hizmeti sağlayan firmalara görüşme için de bir miktar ücret ödemek gerekiyor. Uydu telefonlarında görüşmeler genellikle ön ödemeli olarak gerçekleştiriliyor. Servisi sağlayan firmadan satın alınan dakikaları daha sonra istediğimiz zaman kullanabiliyoruz. Normal cep telefonu tarifesine göre oldukça bahalı bir dakika ücretlendirmesi olduğunu da belirtelim.

Uydu telefonları ülkemizde de satılmakta. Görüşmelerin dinlenemediği veya dinlenmesi zor olduğu iddia edilen bu telefonlar da aslında dinlenebiliyor. Hatta ülkemizde uydu telefonu satmanın bir ön koşulu da, eğer bağlantı şifreli kuruluyor ise bu şifreleme algoritmasının detaylarını yani master key’ini satıcıların devlete bildirme zorunluluğu.

Eğer sizde sık sık doğaya çıkıyorsanız, iletişim kurmanın hayati önem oluşturacağı bir işle meşgulsen,z ve uydu telefonu edinmek istiyorsanız bunu ülkemizde de yurt dışında da rahatlıkla yapabilirsiniz. Eski modellere göre boyutları standart telefon boyutlarına inen (bazı modellerde daha iyi çekmesi için yedek büyük bir anten de verilmekte) uydu telefonları herkesin kullanımına açık.

YORUMLAR