Windows 10 Başlat Menüsü "Açılmıyor, Kayboldu, Çalışmıyor" Sorunu Çözümü

Windows 10 Başlat Menüsü "Açılmıyor, Kayboldu, Çalışmıyor" Sorunu Çözümü

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10'un en çekici özelliklerinden birisi Başlat Menüsü ancak şu anda çoğu kullanıcı yenilenen Başlat Menüsünden memnun değil. Windows 10’a yükseltme yapan kullanıcıların hepsi olmasa da büyük bir bölümü Başlat Menüsünün çalışmamasından hatta kaybolmasından şikayetçi. Siz de bu sorunu yaşayan şansız kullanıcılar arasında iseniz rehber yazımıza göz atmanızı öneririz.

Windows 7’de alışkın olduğumuz Başlat Menüsünü Windows 8’le birleştiren Windows 10 Başlat Menüsü, Windows 10 final sürümünde sorunlu bir şekilde karşımıza çıktı. Teknik önizleme sürümü geliştirilme süreci olduğundan hoş karşılanabilir bir durum ancak tamamlanmış bir işletim sisteminde Windows 10’un en can alıcı noktasında sorunlarla boğuşmamız hoş olmadı. Windows 10 çıktıktan sonra Cumulative Update adı altında iki büyük güncelleme yayınlanmasına rağmen hala Başlat Menüsüyle sorun yaşayan kullanıcılar var. Microsoft, bu durumun farkında ve üzerinde çalıştıklarını resmi olarak açıkladı. Büyük sorun düzeltilene kadar çözüm yollarını araştıralım dedik ve Başlat Menüsünün çalışmaması, kaybolması, tepki vermemesi gibi durumlarla karşılaşan kullanıcılarımız için bir rehber yazı hazırlayalım dedik. Umarız sunduğumuz çözüm yolları sorununuzu giderir.

  • Başlat Menüsünde bahsettiğimiz sorunlardan birini yaşadıysanız son yaptığınız güncellemeyi geri almanız sorununuzu çözebilir. Bunun için Ayarlar – Güncelleştirme ve Güvenlik – Kurtarma yolunu izledikten sonra Gelişmiş Başlangıç altında bulunan "Şimdi Yeniden Başlat"a tıklayın ve sonrasında sisteminizi sorunu yaşadığınız günden önceki güne döndürme yolunu izleyin.

  • Bir diğer çözüm yolu Powershell’de "Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}" komutunu girmek. Microsoft mühendisleri tarafından önerilen bu komut arka planda çalışıyor ve Başlat Menünüz dahil görev çubuğunda kaybolan tüm simgeler geri geliyor.

  • Başlat Menüsü düzgün çalışmıyorsa uygulayabileceğiniz bir yöntem de Ctrl + Alt + Del tuşuna basarak Görev Yöneticisini açmak. Dosya – Yeni Görev Çalıştır yolunu izledikten sonra "msconfig w/admin privileges" komutunu girmek ve ardından Önyükleme sekmesinde Önyükleme Seçenekleri altında bulunan Güvenli Önyükleme ve Ağ’ı işaretlemek. Tamam’a tıkladığınızda sisteminiz yeniden başlatılacak. Sonrasında bu işlemleri tekrarlayın ancak bu sefer Güvenli Önyükleme’nin tikini kaldırın ve sisteminizi yeniden başlatın.

  • Başlat Menüsünün düzgün çalışmamasına antivirüs programları (Avast gibi) da neden olabilmektedir. Antivirüs programını güvenli modda kaldırmanız sorununuzu çözecektir. (Windows 10 bilgisayarınızı güvenli modda nasıl başlatacağınızı bilmiyorsanız Windows 10 Açılmıyorsa Güvenli Mod Nasıl Açılır? blogumuza, videomuza göz atabilirsiniz.)

Sunduğumuz tüm bu çözüm yolları işinize yaramadıysa Windows 10 Temiz Kurulum yapmanızı lakin önce Windows 10 Lisans Anahtarınızı Bu Yöntemle Bulun ve KaydedinWindows 10'a Yükseltme Yapmadan Sakın Temiz Kurulum Yapmayın bloglarımızı okumanızı öneririz.

Microsoft Windows 10 Başlat Menüsünde Yaşanan Problem İçin Bir Açıklama Yaptı

YORUMLAR