2013 Yılından Beri Google'dan Kişisel Bilgilerin Sızdığı Saptandı

2013 Yılından Beri Google'dan Kişisel Bilgilerin Sızdığı Saptandı

Google’da yaşanan bir yazılım sorunu yüzünden web sitelerini Google’a kayıt eden kullanıcıların kimlik ve özel bilgilerinin sızdığı saptandı. Bu sızıntı bilgileri ‘özel’ kılsanız bile devam ediyor.

Google’a web sitelerini kayıt ettiren kullanıcıların ‘özel’ seçeneğini seçmelerine rağmen bilgilerin sızdığı fark edildi. Google’ aktarılan kişisel bilgilerin saklı kalması için ayrıca bir bedel de ödeyen kullanıcılar mağdur oldular.

Güvenlik ve veri tabanı altyapı şirketi Cisco’nun fark ettiği durum üzerine siber suçluların kolaylıkla kullanıcıların bilgilerine ulaşabiliyor olması kullanıcılarda rahatsızlık yaratıyor. Google ‘Whois veritabanı’ bilgilerinin tüm kimlik ve kişisel bilgileri taşıyor olması ve bu kadar kolaylıkla bu bilgilerin sızması büyük bir güvensizlik oluşturdu.

Cisco’nun raporuna göre bu durumdan 282 bin 867 web sitesi etkilenmiş durumda. Google ve Cisco problemin üzerinde ciddi çalışmalar yaparak bu sızıntının nasıl meydana geldiğini bulmaya çalışıyorlar. Cisco ve Google’ın verdiği bilgilere göre bu sızıntı 2013 yılından beri yaşanıyor.

Bu bilgiler ile web sitesi sahiplerinin ya da webmasterların ilerleyen zaman içinde ne gibi tehditlere maruz kalabilecekleri bilinmiyor. 

Şirket Kuracaklara İsim Öneren Web Sitesi

Internet Explorer - Web Sizce Nasıl Olmalı?

Flipboard'un Web Sitesi Yayına Girdi

YORUMLAR