2016'nın İlk Fidyeci Virüsü Bilgisayar Kullanıcılarının Cüzdanlarına Göz Dikiyor

2016'nın İlk Fidyeci Virüsü Bilgisayar Kullanıcılarının Cüzdanlarına Göz Dikiyor

2016'ya girmemizle beraber internet dünyası birçok yeniliğin ve güzelliğin yanı sıra, birçok tehditle de karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Yeni yılla beraber oldukça hızlı yayılan virüslerden birisi yine "ransomware" olarak adlandırılan bir virüs tipi.

Bu virüs çeşidini birçok kişinin bilmediğini varsayarak kısa bir açıklama yapmak gerekirse, "ransomware"ler bazı programlarla birlikte gelen virüsler. Ransomware yazılımlar, bilgisayarınıza bulaştıktan sonra en önemli Windows dosyalarını silmekle sizi tehdit ediyor, ardından tehditini geri çekmek için ise ödeme yapmanızı bekliyor. Yani tam anlamıyla fidye yöntemiyle çalışıyorlar.

Bahsettiğimiz bu virüs tipinin son zamanlarda en meşhuru ise "Ransom32" oldu. Bu virüs bilgisayarınızdaki çeşitli dosyaları sonsuza kadar silmekle sizi tehdit ederken, Bitcoin üzerinden ödeme yapmanızı da talep ediyor. Ransom32'nin arayüzü ise böyle bir fidye virüsü yaratmak isteyen bilgisayar korsanları için adeta biçilmiş kaftan. Çünkü kolay arayüzü sayesinde korsanlar gelen ödemeleri bile rahatça takip edebiliyorlar. Yani bu konuda aşırı becerikli olmayan birisi bile kendi fidye virüsünü rahatça oluşturabiliyor.

Ransom32, .jpeg, .mp3, .mov, .mp4, .docx gibi birçok dosya formatını ele geçirebiliyor. Genellikle .rar uzantılı dosyaların içerisinde gelen bu virüs bilgisayar sahibinin haberi olmadan kendisini yükletiyor ve doğrudan çalışmaya başlıyor. Yani uğraşması oldukça zor olan bu virüsü dikkate almakta fayda var.

Bu virüsten korunmak için yapmanız gerekenleri sıralamak gerekirse:

  • Bilmediğiniz e-posta eklerini ve dosyaları açarken iyi düşünün.
  • Güvenilir olmayan kaynaklardan dosya indirmemeye çalışın.
  • Antivirüs yazılımı edinin veya varsa güncelleyin.
  • Önemli verilerinizi mutlaka harici bir ortama veya bulut depolama sistemlerinden birisine yedekleyin.

YORUMLAR