AB Komisyonu Google, Facebook ve Amazon'a Çok Fena Taktı

AB Komisyonu Google, Facebook ve Amazon'a Çok Fena Taktı

İnternet devleri Avrupa Birliği’nde zorlu sınavlar veriyorlar. Facebook kişisel haklar ihlali davaları, Google antitröst incelemeleri derken Amazon’da kervana dahil oldu. 

Google ve Android işletim sistemi Avrupa’da kara listeye alınmak üzere. AB Komisyonu Google'dan savunma bekliyor. Öte yandan, Facebook hakkında açılan kişisel hakları ihlal davası, bir örnek teşkil etti ve davayı kaybeden Facebook kullanıcılarına tazminat ödemek zorunda kaldı.

Google ve Facebook Avrupa Birliği tarafından yakın markajla takip edilirken Amazon’da AB’nin ilgisini çekiyor. Dev e-ticaret sitesinin de antitröst temelli bir araştırmaya tabi olacağı bugün teknoloji gündemine düştü.

Google, Facebook ve Amazon üçgeni Avrupa’da çok takdir edilen oluşumlar değil. Çünkü ticari ve insani hakların ihlal ediliyor olması Avrupa Birliği Komisyonunu yakından ilgilendiriyor. Bu üç internet devi de bu sebeplerden soruşturuluyorlar. Bu yüzden bu üç "ahbabın" Avrupa için ne kadar faydalı olup olmayacağı önümüzdeki aylarda yapılacak soruşturma ve duruşmalar sonunda kararlaştırılacak.

AB Komisyonu küçük işletmeleri koruyan regülasyonlara sahip, bunların etrafından dolanmaya çalışmak ve rekabeti engellemek Komisyonun hiç affedebileceği ya da görmezden geleceği bir durum değil. Almanya ve Fransa özellikle dijital ticarette rekabet serbestliğini savunuyorlar. Öte yandan Avusturya’da Facebook davaları da bu üç internet devini AB Komisyonu’nun hedefine koyuyor. 

Avrupa Birliği Komisyonu Google ve Android'e Soruşturma Açıyor

Avrupa Komisyonu'ndan Google'ı Zor Duruma Düşüren 4 Soru

Facebook'a Karşı Başlattığı Tek Kişilik Savaş Bir Çığ Gibi Büyüdü

YORUMLAR