ABD ve İngiltere Internet Explorer Tehditine Karşı Uyarıyor

ABD ve İngiltere Internet Explorer Tehditine Karşı Uyarıyor

Pazartesi günü ABD ve İngiltere’nin devlet sözcüleri tüm internet kullanıcılarını etkileyecek bir tehlike konusunda uyarıyorlar. Microsoft’un yaşadığı güvenlik açığını nedeniyle Internet Explorer’ın 6 ile 11 dahil olmak üzere aralarında yer alan tüm sürümlerden uzak durulması önerildi. Microsoft’un ise durumu ne zaman çözeceği bilinmiyor.

Microsoft, geçtiğimiz ay 13’üncü yaşına basan Microsoft XP’den de desteğini çekmişti ve kullanıcıların Windows 7 veya Windows 8’e geçmelerini öneriyordu. Bunun anlamı, Windows XP kullanıcılarının güvenlik adına yapılacak herhangi bir güncellemeden faydalanamayacakları olduğu gibi, günümüzde tüm dünya üzerinde Windows XP’nin kullanımının ile %25 arasında olduğu tahmin ediliyor.

ABD’de 'Zero-Day Bug' olarak anılan saldırı, Siber Güvenlik Şirketi FireEye’ın iddiasına göre kendini 'Operation Clandestine Fox' olarak adlandıran bir gruptan geliyor. Saldırının etki alanı henüz tam olarak anlaşılmamışken Mac OS X ve Linux kullanıcılarının da tedbirli olması öneriliyor.

Internet Explorer kullanıyorsanız 'Zero-Day Bug' sorunundan etkilenmek istemiyorsanız kullanabileceğiniz bazı alternatif tarayıcılar aşağıdaki listede dizilidir:

 
 
 
 

YORUMLAR