AMD Radeon Pro SSG, 1TB Belleği ile Göz Kamaştırıyor

AMD Radeon Pro SSG, 1TB Belleği ile Göz Kamaştırıyor

Günümüzde bilgiayarlarımızda oyun oynamak için yüksek performanslı ekran kartlarını tercih ediyoruz. Eskiden ekran kartlarının video bellekleri MB cinsinden ölçülürdü. İlk karşılaştığımız 3 boyutlu ekran kartları 2 MB, 4 MB gibi şu an için komik gelen video bellek boyutlarına sahiptiler. 2000'lerden sonra ise 256 MB, 512 MB ve nihayetinde 1 GB ekran kartlarıyla tanıştık. Son dönemlerde ise video bellek boyutları 10 GB'ın üzerine çıktı. Yaygın olarak da 2 GB - 4 GB boyutundaki video belleğe sahip ekran kartları oyun bilgisayarlarında kullanılıyor. Son çıkan ekran kartlarında ise 12 GB gibi rakamlarla karşılaştık.

AMD Radeon Pro SSG Rekor Kırıyor

Dünyanın 2 büyük grafik çipi üreticisinden biri olan AMD, iş istasyonları için tasarladığı yeni ekran kartı AMD Radeon Pro SSG'yi resmi olarak tanıttı. AMD Radeon Pro SSG'nin rekor kırmasını sağlayan nokta ise video bellek boyutu. Özellikle render ve 3 boyutlu modelleme işlerinde bir hayli önemli olan video bellek kapasitesi bu yeni 1 TB ekran kartı sayesinde bir problem olmaktan çıkıyor.

Peki AMD Radeon Pro SSG nasıl 1 TB (1024 GB) boyutundaki bir belleğe sahip olabiliyor? Bu ekran kartı klasik GDDR5 türündeki video bellekleri kullanmamakta. AMD Radeon Pro SSG bunun yerine SSD depolama birimlerini bellek olarak kullanıyor. Bu iş için de kart üzerinde yerleştirilmiş ve küçük depolama birimleri için özel olarak tasarlanmış M.2 yuvalarından faydalanıyor. Bu yuvalar yeni nesil anakartlarda M.2 uyumlu SSD disklere ayrılıyordu. AMD Radeon Pro SSG ile ilk kez bir ekran kartı üzerinde kullanılıyor.

AMD Radeon Pro SSG'nin çalışma mantığı PCI Express yuvasının limitlerini de ortadan kaldırıyor. AMD'nin SSD şeklindeki video belleği sayesinde veri iletimi için PCI Express yolunu kullanmak zorunluluğu ortadan kalkıyor. Bu sayede PCE Express'in bant genişliğinin üzerinde veri transferi yapılabiliyor.

AMD Radeon Pro SSG Fiyatı

AMD Radeon Pro SSG'nin oldukça pahalı bir kart olması doğal bir durum. Ticari amaçlar için geliştirilen bu kart yurt dışında 10.000 $ civarında fiyatla satışa çıkacak.

AMD Radeon RX 480, Nvidia GTX 1060 ve GTX 970 Karşılaştırması

Nvidia, Titan X'in 2016 Modelleri ile GTX 1080'den Yüksek Performans Sunuyor

YORUMLAR