Amerikan Nükleer Silah Araştırmacıları Hacklendi

Amerikan Nükleer Silah Araştırmacıları Hacklendi

Internet Explorer'ın 8. verisoyununda tespit edilen bir güvenlik açığı Amerikan nükleer silah araştırmacısı bilim adamlarının hacklenmesine sebep oldu. Saldırı sonucu herhangi bir gizli belgeye erişilip erişilemediği hakkında kesin bir bilgi paylaşılmış değil. Bazı kaynakların belirttiğine göre saldırının arkasında Çinli hackerlar bulunmakta. Çin hükümeti son birkaç aydır gerçekleşen birden fazla siber saldırının kaynağı olmakla suçlanmaktaydı. Eğer durum böyle ise endişeler biraz daha düşük olmakta; herhangi gizli bir bilginin ne yapacağı kestirilemeyen terörist gruplar yerine bir hükümetin eline geçmesi daha tahmin edilebilir bir çerçeve çizmekte.

Microsoft güvenlik açığını onaylamış bulunmakta. Açığın sadece Internet Explorer 8'e özel olduğu ve uzaktan kod yürütme üzerine dayandığı belirtiliyor. Açık, saldırı yapan hackerların belleği diledikleri kodu yürütebilme amacıyla kullanabilmesine imkan veriyor. Hacker bu iş için özel olarak yapılmış bir internet sitesi sunuyor ve kullanıcıyı bu siteyi ziyaret etmeye ikna edebiliyor.

Dünyanın geneli için hayati önem taşıyan bu tip gizli bilgilerin olduğu bilgisayarların güvenliğinin Amerikan yetkilileri tarafından önemsenmemiş olması ve miladı dolmuş yazılımları tercih etmeleri büyük tepkileri de beraberinde getirmiş durumda. Nükleer silahları elinde bulunduran bir ülkenin bu tip güvenlik skandallarına adının karışması tolere edilemez olarak görülüyor.

Artık Çalınan Facebook Hesaplarınızı Arkadaşlarınız Yoluyla Kurtarabileceksiniz

YORUMLAR