Amerikan Ordusu Denizaltılarını Siber Savaş ve Hackleme İçin Kullanıyor

Amerikan Ordusu Denizaltılarını Siber Savaş ve Hackleme İçin Kullanıyor

Günümüzde istihbarat ve siber savaş neredeyse savaşların kendisi kadar önemli hale geldi. Savaşları başlamadan bitirebilme öelliğine sahip olan bu iki kriter bu nedenle gelişmiş ülkelerin en çok önem verdiği noktalar arasında. Savaş teknolojileri için yapılan yatırımların büyük bölümü siber savaşa ayrılırken yeni teknolojilerin araştırma geliştirme faaliyetleri bu alanda odaklanıyor.

Hatırlanacağı üzere NSA skandalını ortaya çıkaran Edward Snowden daha önceden Amerikan ordusunun siber savaş yeteneklerine sahip bir denizlaltı kullandığını iddia etmişti. USS Annapolis adlı bu denizlaltı, hack saldırılarını yürüten mobil bir platform olarak tasarlanmıştı ve herhangi bir ülkenin ordusuna ait alt yapıya sızabiliyor, deniz altındaki internet ve iletişim kablolarına erişerek ajanlık yapabiliyordu.

Amerikan ordusu siber savaş hakkında yapılan bir oturumda daha önceden ortaya atılan bu iddaları doğrular bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre Amerikan ordusu cephede en yüksek teknolojik seviyeye sahip denizaltıları kullanıyor. Siber savaş temalı oturumda böyle bir açıklama yapılmış olması da siber savaş faaliyetlerini yürütmek için tasarlanmış olan denizaltıları anlamına geliyor.

Ordu tarafından paylaşılan şu görsel de bu denizaltılarının yeteneklerini sergiliyor:

Bu denizaltılarının Amerika'nın tek siber savaş aracı olmadığını da belirtmekte fayda var. Amerikan Hava Kuvvetleri yine aynı amaç için uçakları kullanmak için çalışmalara başlamıştı.

Hackerlar Teröristlere Karşı: Neler Oluyor, Hangi Yöntemlerle Savaşılıyor?

YORUMLAR