Android Cihazları Yeni Bir Virüs Tehdit Ediyor: Triada

Android işletim sisteminde ortaya çıkarılan yeni virüs Triada, sizin yerinize uygulamaları kontrol altına alıyor, istediği işlemleri yaptırıyor.

Android Cihazları Yeni Bir Virüs Tehdit Ediyor: Triada

Android işletim sisteminde ortaya çıkarılan yeni virüs Triada, sizin yerinize uygulamaları kontrol altına alıyor, istediği işlemleri yaptırıyor. Eski Android sürümlerinin büyük tehlikede olduğu söyleniyor.

Android işletim sistemi kullanan mobil cihazları tehdit eden virüslere bir yenisi daha eklendi. Triada ismi verilen bu yeni virüs ise diğerlerine nazaran daha sinsi ve tehlikeli. Sisteminizde var olup olmadığını anlamanızın neredeyse imkansız olduğu bu virüs, uygulamaların kontrolünü ele geçirmek üzere tasarlanmıştı. Yani siz sisteminizdeki herhangi bir uygulamayı açtığınızda, sizin istemediğiniz bir komut, uygulamaya gönderilebiliyor. Böylece başta banka uygulamaları olmak üzere, kullanıcılar büyük tehditle burun buruna geliyor.

Kaspersky mühendisleri tarafından keşfedilen bu zararlı yazılımın ana hedefinde ise internet tarayıcıları var. Chrome gibi uygulamaların Zygote tarafına yerleşen bu virüs, siz her tarayıcınızı açtığınızda farklı bir işlemi yapmaya başlıyor. Siz istemeden ana sayfanızı değiştirebildiği gibi, açılır açılmaz sizi belirlenen bir bağlantı adresine yönlendirebiliyor. Her uygulama için ara bir işlem penceresi açan ve o uygulamanın Triada'nın istekleri doğrultusunda çalışmasını sağlayan hackerlar, neredeyse istedikleri her şeyi Triada'ya yaptırma imkanına da sahipler. Örneğin; Triada, uygulamalar tarafından gönderilen SMS'lere müdahale edebiliyor. Bir bankadan gelen satın alma onayı mesajı, içine bir başka bağlantı adresi koyularak değiştirilebiliyor. Böylece kullanıcı farkında olmadan, parasını bambaşka bir hesaba gönderebiliyor. 

Kaspersky mühendisleri, ilk olarak 15 Mart tarihinde fark ettikleri bu zararlı yazılımı ortadan kaldırmak için uzun süredir uğraş veriyorlar. Ancak virüsün kısa süreli bellekte yer alması sebebiyle tespiti ve ortadan kaldırılması çok mümkün olmuyor. Bu sebeple çalışmaların şimdilik beyhude olduğu da yine mühendisler tarafından söylenenler arasında. Böylesine virüslere yakalanmamak için Google Play'de yer alan güvenilir uygulamalardan başkasını tercih etmemek gerekiyor. Tabii ki aşağıda yer alan anti-virüs programları da yine telefonlar üzerinden kullanılabilir durumdalar. 

Ayrıca yukarıdaki haritada gördüğünüz gibi Türkiye en düşük tehdit sırasında yer alıyor. Yani Triada'nın salgın boyutuna ulaşması ülkemizde bir hayli zor. Yine de tedbiri elden bırakmamak ve güvenmediğimiz, güvenli görünmeyen uygulamalara el atmamak da gerekiyor. 

Android için En İyi Antivirüs Uygulamaları

Mobil Cihazlarınızda Gerçekten Antivirüs Uygulamasına İhtiyacınız Var mı?

2016 Yılında Cihazlarımızı Hangi Antivirüs Programlarına Emanet Edeceğiz?

YORUMLAR