Android İçin IQ Testi Sanılan Brain Test Uygulamasına Dikkat

Android İçin IQ Testi Sanılan Brain Test Uygulamasına Dikkat

IQ testi sanılarak Google Play’den indirilen Brain Test adında bir uygulama, son bir haftada 1 milyon Android kullanıcısını zor durumda bıraktı.

Brain Test adındaki uygulamanın aslında bir kötücül yazılım olduğu saptandı. Basit bir IQ Testi mantığı kullanan uygulama, birden fazla noktada Android telefonlara zarar verebiliyor. Brain Test’in ilk etkilediği cihazların Nexus 5’ler olduğu bildirildi.

Telefonlara yüklendikten sonra kaldırılması neredeyse mümkün olmayan bu uygulama Check Point mobil tehdit araştırma şirketinin dikkatini çekti. Uygulama üzerinde derin bir araştırma yapan şirket Brain Test’in bir “malware” olduğunu tespit etti. Uygulama Google Play’den kaldırıldı ancak 1 milyon kadar kullanıcısı olduğu düşünülüyor.

Brain Test uygulaması kullanıcıya fark ettirmeden üçüncü parti başka zararlı uygulamaların telefona yüklenmesine yol açıyor. Bu uygulamalarda mobil telefonlarda bulunan kontak bilgilerini ve benzeri kişisel verileri tarayabiliyorlar. Brain Test çalıştırıldıktan 20 saniye sonra bu üçüncü parti yazılımları her 2 saatte bir telefona indiriyor.

Brain Test ile aynı yapıya sahip Ghost Push isimli uygulama da Android kullanıcılarını tehdit ediyor. Google Play her iki uygulamayı da raflardan kaldırdı. Ancak yazılımlar tekrar mağazaya yüklendiler. Bu durumun tekrarlanmaması için Google önlem alacak.

Android Cihazlarda Zararlı Yazılım (Malware) Temizleme Yöntemi

Malware Yazılımlar Android'i Tercih Ediyorlar

YORUMLAR