Android Lollipop Artık Windows 10 Üzerinde de Çalışacak

Android Lollipop Artık Windows 10 Üzerinde de Çalışacak

Eski BIOS’u açığa alarak güncellenen ön yükleme sistemi UEFI, artık Windows ile beraber Android işletim sistemini de çalıştıracak şekilde anakart üreticileri tarafından düzenleniyor. 

Unified Extensible Firmware Interface anlamına gelen ve kısaca UEFI olarak bilinen sistem, eskimiş olan normal BIOS ön yükleme sisteminden çok daha gelişmiş özelliklere ve görünüme sahip. Tüm Orta düzey bilgisayarlar, hatta ARM aygıtlar dahi artık UEFI ile beraber geliyor.

Windows sürümlerinin bilgisayarlara hızla yüklenebilmesini sağlayan UEFI ön yükleme sistemi artık Windows 10 için de yeniliyor. Yeni UEFI ön yüklemesi bu anlamda pek çok yeniliğe de sahip olacak. Bunlardan biri de çoklu işletim sistemi yükleyebilme özelliği. Yeni UEFI Windows 10 ile beraber Android Lollipop 5.0 ve 5.1 sürümlerini de PC ve dizüstü bilgisayarlara yükleyebilecek. Böylelikle Windows 10 çalıştıran cihazlar Android cihazların yapabildiği her şeyi uygulayabiliyor olabilecekler.

Google’ın ArcWelder uygulaması Chrome üzerinde Android uygulamalar çalıştırmamıza izin veriyordu. Ancak yeni geliştirilen UEFI ön yükleme sistemi tüm bilgisayarı Android bir cihaza dönüştürebiliyor. Yeni UEFI henüz kapalı beta aşamasında ve deneniyor. Çok yakında bilgisayarlara indirilecek sürümü çıkacak. Öte yandan yeni çıkacak Windows 10 PC ve diz üstü bilgisayarlar, yeni UEFI ön yükleme alt yapısına fabrika çıkışı sahip olabilecekler.

Meraklısına kısaca UEFI hakkında bilgi:

UEFI Intel’in eski BIOS sistemlerine alternatif kendi laboratuvarlarında kullanıdığı bir sistemdi. Intel, 1998’de salt bilgisayar BIOS’unun yerine geçebilecek bir oluşum için kolları sıvamış ve yeni oluşturduğu Itanium işlemcisiyle beraber, 2002 yılında Extensible Firmware Interface (EFI) ismini resmileştirmişti. Oldukça hızlı ve kararlı olan bu ön yükleme sistemini Intel kendine saklamadı. 2005 yılında AMD, Apple, Dell, Lenovo ve Microsoft gibi firmalarla da paylaştı. Bu şirketlerde benzer çalışmalara başladılar. Bu organizasyonun tamamına ise Unified EFI Formu adı verildi. Birleşik manasına gelen Unifed’ın  ”U” harfi de sistemin başına eklendi.

Windows 10 Açılışta Başka İşletim Sistemlerine İzin Vermeyebilir

Windows 10 Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

YORUMLAR