Dikkat! Anneler Günü'nde Sakın 'Sazan' Olmayın

Dikkat! Anneler Günü'nde Sakın 'Sazan' Olmayın

Birçok markanın e-mail y da sosyal medya ağları yoluyla kullanıcıları indirimlerinden haberdar ettiği günümüzde, bu durumu kötü emellerine alet eden siber suçlular da mevcut. Özel günlerde yoğunlaşan indirim günlerini fırsat bilen bu suçlular, kullanıcıların sahte bağlantılara tıklamasını sağlayarak kötü amaçlı sitelere yönlendiriyor. Anneler Günü öncesi bu konuda çeşitli önlemler alınabilir.

Siber suçlular tarafından yaygın bir şekilde uygulanan ve “oltalama” (phishing) olarak bilinen yöntemle sevilen markaların indirimleri gibi bahanelerle, kullanıcılar tuzağa düşürülüyor, kötü amaçlı sitelere yönlendiriliyor. Suçlular bu sayede kullanıcıların finansal bilgilerine sızabilirken diğer yandan kullanıcının ailesine ve yakın çevresine de aynı tuzağı yayabiliyor. Oltalama yöntemine karşı alınabilecek çeşitli tedbirler de yok değil.

Online Alışverişte Halka Açık Wi-fi Kullanımına Dikkat

İlk olarak, siber suçlular anneler günü, sevgililer günü alışverişin yoğun olduğu özel günlerde pusuya yatarlar. Halka açık olan Wi-fi ağlarının kötü amaçlı kişilerce izlenebildiğini göz önünde bulundurursak, banka hesap detaylarınız ve kredi kartı bilgileriniz de online alışverişte halka açık wi-fi kullanmanız halinde gün gibi açığa çıkacaktır. Yani mecbur kalmadıkça alışverişlerde halka açık wi-fi ağlarını kullanmamanızı öneririz. Kaspersky Lab’in verilerine göre ülkemizdeki kullanıcıların yüzde 15’i bu açık ağları online alışveriş sırasında kullanıyor.

Hediye Telefon ve Tabletler de Riskli

Son dönemlerde bilhassa Android işletim sistemli cihazlarda artan zararlı yazılım sayısı ve özel günlerde hediye olarak akıllı telefon ve tabletlerin sıkça tercih edilmesi gibi unsurları göz önüne aldığımızda, hediye edilen cihaza kutudan çıkar çıkmaz bir güvenlik uygulaması yüklemek, son derece isabetli bir önlem.

Ayrıca e-posta yoluyla gelen indirim bağlantılarına tıklamadan önce söz konusu markanın internet sitesinden o indirimin olup olmadığını da kontrol etmenizde fayda var. Hatta söz konusu bağlantıya tıklamak yerine elinizle o bağlantıyı tarayıcıya yazmanız da riski azaltabilir. Son olarak telefonunuzdan ya da tabletinizden yapacağınız alışverişlerde Wi-fi ağından ziyade mobil bağlantıyı kullanmanız güvenliği artıracak unsurlardan biri.

Siber Korsanlar Kırılan İlk Ultra HD Blu-ray Filmini Yayınladı!

Türkiye Siber Güvenlik Uzmanına Aç

YORUMLAR