Anonymous ''IŞİD Nasıl Hacklenir'' Kılavuzunu Yayınladı, IŞİD'in Cevabı Gecikmedi

Anonymous ''IŞİD Nasıl Hacklenir'' Kılavuzunu Yayınladı, IŞİD'in Cevabı Gecikmedi

Dünyanın en büyük hacker örgütü olan Anonymous sosyal ve siyasi olaylara gösterdiği tepkilerle gündeme gelmekteydi. Geçtiğimiz hafta içinde yaşanan kanlı Paris terör saldırısını IŞİD üstlenmişti. Bu terör eyleminin ardından dünya basınının ve sosyal medyanın ilgisi Fransa'ya yönelmişti. Bu olay batıda yaşanan en büyük terör eylemlerinden biri olduğu için yoğun ilgi uyandırmıştı.

Paris terör saldırısının ardından Anonymous da tepkisini sanal eylemleriyle uygulamaya koymuş, IŞİD'e büyük çaplı bir siber saldırı gerçekleştireceğini duyurmuştu. Anonymous bu siber saldırıları uygulamaya başladıktan sonra IŞİD'e ait 5500 Twitter hesabını ele geçirmiş, kullanıcılara IŞİD üyelerinin bilgilerine ulaşabilecekleri bir internet sitesi açmıştı.

Anonymous eylemlerinin sadece kendi hacker yapılanmasıyla sınırlı kalmasını da istemiyor. Hacker örgütü bu nedenle herkese açık IRC kanalında diğer hackerlerın veya sıradan kullanıcıların kendilerine nasıl destek olabileceklerini anlatan kılavuzlar yayınladı. 3 farklı başlıkta toplanan bu kılavuzlar hack ile ilgi farklı bilgi seviyesine sahip ya da hiç bilgisi olmayan kullanıcılara hitap etmekte.

Anonymous'un bu eylemlerine IŞİD sessiz kalmamış ve Anonymous üyelerini ve destekçilerini idiot olarak nitelendirmişti. Anonymous'un son yayınladığı kılavuzlar karşısında IŞİD de üyelerine nasıl bu hacker saldırılarından kurtulabileceklerini açıklamaya çalışan bilgiler sundu. IŞİD'in siber savaş güçleri üyelerine yabancılarla konuşmamalarını, bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantıları açmamalarını, kullandıkları VPN'lerin ip numaralarını sık sık değiştirmelerini ve e-posta adreslerinin kullanıcı adlarını Twitter'da kullanmamalarını öğütlüyor.

Telegram 78 IŞİD Bağlantılı Kanalı Kapattı

YORUMLAR