Antivirüs Şirketi Kaspersky Microsoft'a Sert Çıkıştı

Antivirüs Şirketi Kaspersky Microsoft'a Sert Çıkıştı

Antivirüs şirketi Kaspersky Lab’ın kurucusu Eugune Kaspersky Microsoft’tan şikayetçi. Windows 10 yazılımının antivirüs programlarını bilgisayarlardan kaldırıp, kendi programı olan Defender’i kurmasına ilişkin şirketi tekelcilikle suçladı.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Rusya Federal Antimonopol Servisi (FAS) ve Avrupa Komisyonu ve Alman Federal Kartel Ofisi tarafından da benzer suçlamalar karşısında davalık olan Microsoft, bu sefer de Kaspersky’nin hedefindeydi. Windows 10 yükseltmesi sırasında, daha kalitesiz olduğu iddiasıyla antivirüs programlarını kaldırarak yerine Defender’i kuran teknoloji devine sitemlerini blogunda paylaşan Eugune Kaspersky, Microsoft’un politikasının ayrıntılarını açıkladı.

Üçüncü taraf geliştiricilerin yazılımlarının uyumlu kalmasına yönelik verilen ölçülerin, ay bazından haftalara düşürüldüğünü belirten Kaspersky, yazılımlarının bu sebeple uyumsuz olarak algılanıp kaldırıldığının altını çizdi. Durumun adaletsizliiğine dikkat çeken Eugune Kaspersky, yazısını Microsoft’u ‘yanıltıcı ve yanlış bilgilendiren’ olmakla suçlayarak bitirdi.

Kaspersky’nin yazısına cevap olarak konuşan bir Microsoft sözcüsü, ‘birincil hedefimiz müşterileri korumaktır’ diyerek Windows 10’un güvenlik özelliklerinin rekabet kanunlarına uyduğuna emin olduklarını aktardı. Diğer şirketlerden gelen geribildirimleri her zaman ilgiyle takip ettiklerini belirten sözcü, “Kaygılarını anlamak için doğrudan Kaspersky’e ulaştık, ancak toplantı henüz gerçekleşmedi.” şeklinde konuştu.

Kaspersky Çalışanına Vatan Hainliği Suçlaması

The Defenders Videosu Beklediğimizden de İyi!

YORUMLAR