App Store, Google Play'i İkiye Katladı

App Store Google Play Gelir

Apple Store ile Google Play arasında gelir konusunda her zaman büyük uçurum olmasına karşın, 2018’in üçüncü finansal çeyreğinde işler iyice çığırından çıktı. Sensor Tower tarafından yayınlanan yeni sektör analizleri, App Store’un Google Play’den yüzde 93 oranında daha fazla gelir elde ettiğini ortaya koydu.

App Store Gelir 1

2014 yılından bu yana yaşanan en büyük farkın, 2018’in üçüncü finansal çeyreğinde yaşandığını söyleyen Sensor Tower, mobil platform üzerinden aynı dönemde toplamda 18.2 milyar dolarlık gelir elde edildiğini aktardı. Elde edilen toplam gelirin 12 milyar doları App Store üzerinden yapılırken, geriye kalan 6.2 milyar dolarlık kısım Google Play’de gerçekleşti. Bir önceki senenin aynı döneminde App Store 9.7 milyar dolarlık Pazar hacmine ulaşmış, Google Play’den ise 5.1 milyar dolarlık harcamayı görmüştü.

Her iki platformun da benzer oranlarda büyüdüğünü gösteren Sensor Tower, App Store’un yüzde 23.3’lük bir büyüme gösterdiği bu dönemde Google Play’in de yüzde 21.5’lik bir büyüme sağladığını belirtti. Her iki platform içerisinde oyunlar haricinde en hızlı gelişim gösteren uygulamaysa Netflix oldu.

Google Play downlod 1

Google Play indirmede lider

Bir başka ilginç istatistik ise indirme sayılarına yönelik verildi. Yine yılın aynı döneminde en çok uygulamanın indirildiği platform açık ara Google Play oldu. Android kullanıcılarının 19.5 milyar indirme yaptıkları finansal çeyrekte iOS kullananlar 7.6 milyar indirmede kaldı.

Bir önceki döneme göre yüzde 14’lük bir indirme büyümesi gösteren Google Play, App Store’u bu konuda da sollarken, indirmelere göre gelir elde etme konusundaysa yeterli performansı gösteremediği görüldü.

en çok indirilen 1

En popüler uygulamalar

Sensor Tower tarafından yayınlanan verilerde en çok gelir elde uygulamanın Netflix olduğu görüldü. Netflix’i Tinder ve Tencent Video takip etti. iQIYI ise dördüncü sıraya oturarak, listenin sürprizlerinden bir tanesi oldu.

En çok indirilenlerin ilk sırasındaysa tahmin edildiği gibi WhatsApp yer alıyordu. Onu bir başka mesajlaşma uygulaması Messenger takip ederken, üçüncü sırada Facebook, dördüncü sırada TikTok yer aldı.