App Store’da Hasar Beklenenden Büyük: 25 Bin Uygulama Tehlikede

App Store’da Hasar Beklenenden Büyük: 25 Bin Uygulama Tehlikede

Geçen hafta, App Store’da bir HTTPS hatası yüzünden sorun teşkil edebilecek bin 500’e yakın uygulama olduğundan bahsetmiştik. Bu hafta bu rakamın çok daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Apple App Store’da bazı uygulamaların bir açık yüzünden tehlike altında olduğunu Apple Store'da 1,500'den Fazla Uygulama Tehdit Altında haberimizde anlatmıştık. Bu haberden hemen sonra App Store’da durum daha da tehlikeli bir hal aldı. Geçen hafta bin 500 olarak tahmin edilen sorunlu uygulama sayısının 25 bin civarında olduğu haberi geldi.

HTTPS güvenlik protokolünü geçerek girilen kişisel bilgilere ulaşılmasını sağlayan bu hata ile ilgili olarak App Store üzerinde temizleme çalışmaları devam ediyor. HTTPS üzerinden yapılan tüm SSL güvenlik veri akışının kontrol edilebilmesine ve izlenmesine sebep olan bu açık, uygulamaların güvenlik sorgulaması yaptığında ortaya çıkıyor ve bilgi sızdırmaya başlayabiliyor.

App Store’da hem iOS hem de Mac OS X platformları etkileyen açık App Store için büyük sıkıntı oluşturuyor. App Store etkilenmesi muhtemel tüm uygulamaları mağazada bloke etmeye çalışıyor. Ancak bu rakamın artacağından korkuluyor.

Google'dan Daha Fazla Güvenlik İsteyenlere: Güvenlik Anahtarları

Tüm Windows Kullanıcılarını Etkileyen Bir Güvenlik Açığı Bulundu

Yüzlerce iOS ve Android Uygulaması FREAK Virüsü Taşıyor

YORUMLAR