Apple Emojileri Eşcinsellik Propagandası Yaptığı İddiasıyla Mercek Altına Alındı

Apple Emojileri Eşcinsellik Propagandası Yaptığı İddiasıyla Mercek Altına Alındı

Apple iOS 8.3’ten sonra emojilerine bazı yeni karakterler eklemişti. Şimdi bu karakterler yüzünden Apple'ın başı Rusya’da derde girdi.

Rusya meğer bu emojileri oldukça “tahrik ve teşvik edici” bulmuş. Hatta bununla da kalmayıp Apple hakkında “eşcinsellik propagandası ve eşcinselliğe teşvik” suçlamasıyla bir de araştırma dosyası açmış. Bu dosya kabul edilmiş ve üzerine dava açılmış. Şu anda Rusya’da Apple’ın aynı cinsiyetten karakterleri bir arada gösteren emojileri mercek altına alınmış durumda.

Rusya’nın iddiası Apple emojileri çocukları ve ergenleri eşcinselliğe yönelten subliminal mesajlar veriyor. Apple sadece bu iddia yüzünden 15 bin dolar ceza bile ödeyebilir. Apple için belki bu ceza son derece komik bir rakam olabilir ancak muhafazakar kesimden kullanıcı kaybedeceğini de göz önüne alarak zararının daha yüksek olabileceği de söylenebilir.

Rusya anti-eşcinsel yasaları ve baskılarıyla adından çok söz ettiren bir ülke. Bu yüzden Apple’ın emojilerinden Rusya'nın fazlasıyla alınmış olması muhtemel. Rus yetkililer Apple’ın hemen bir yama çıkartarak bu emojileri kaldırmasını yoksa Rusya pazarında var olmasının mümkün olamayacağını da ifade ediyorlar.

Emoji'den Şifre Oluşturmak Artık Mümkün

Google Hangouts'da Kullanabileceğiniz 14 Gizli Emoji

YORUMLAR