Apple, Mac Bilgisayarlar İçin 32 Bit Desteğini Sonlandırıyor

Apple Mac PC

Apple, Mac bilgisayarlar için 32 Bit desteğini sonlandırmaya hazırlanıyor. Şirket, 32 bit uygulamalara verilen desteğin kesileceğine dair bilgilendirmeleri kullanıcılarına göndermeye başladı.

Apple, Mac bilgisayarları için geliştirdiği en yeni işletim sistemi sürümü olan MacOS 10.13.4’de 32 bit uygulamalara verdiği desteği kaldıracağını açıklamıştı. Kullanıcılar Mac bilgisayarlarda 32 Bit bir uygulama çalıştırmak istediklerinde, 32 Bit’in artık desteklenmediğine dair MacOS tarafından oluşturulmuş otomatik bir mesajla karşılaşmaya başladılar. Apple’ın 64 Bit uygulamalara geçişi hızlandırmak amacıyla böyle bir adım attığı söylenenler arasında yerini almıştı.

Peki 32 Bit’den 64 Bit’e Geçiş Neden Önemli? 64 Bit’in Avantajları Nelerdir?

32 bit ve 64 bit terimleri, bir bilgisayarın işlemcisinin (CPU) bilgileri işleme biçimini ifade eder. Örneğin; Windows'un 64 bit sürümü, 32 bit'lik sürümüne göre çok daha etkili bir şekilde daha büyük miktarlarda RAM kullanabilir. 32 Bit bir uygulama en fazla 4 GB’a kadar RAM kullanabilirken, 64 Bit bir uygulama 4 GB’dan daha fazla RAM kullanabilir ve bu sayede daha hızlı ve daha performanslıdır. 64 Bit uygulamaları kullanabilmek için sisteminizin (işlemci, anakart, ekran kartı vb) 64 Bit’i destekleyen bir sistem olması gerekir. Ayrıca sisteminiz 64 Bit’i destekliyor olsa bile, eğer kullanacağınız uygulamanın 64 Bit desteği yoksa o uygulamayı 64 Bit olarak çalıştıramazsınız. Bir uygulamanın 32 Bit’i mi, 64 Bit’i mi destekleyeceğini veya her ikisini birden mi destekleyeceğini uygulamanın geliştiricisi belirler.

Apple, iOS 11 ile mobil cihazlarda da 64 Bit uygulamalara geçişi başlatmıştı. Şirket, bu geçişlerin yeni olmadığını ve Power Mac G5’den beri yaklaşık 10 yıldır devam eden bir süreç olduğunu belirtiyor. Apple, 32 bitten 64 bite güncellenmeyen uygulamalar olması durumunda, kullanıcıların direkt olarak uygulama geliştiricileriyle iletişime geçmesini tavsiye ediyor.

YORUMLAR