Apple Yeni Patenti İle Hırsızları Parmak İzinden Yakalayacak

Apple Yeni Patenti İle Hırsızları Parmak İzinden Yakalayacak

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, yeni bir patent ile yeniden gündeme geldi. Hırsızların parmak izini toplayacak bir teknoloji geliştiren şirket, telefona izinsiz ulaşan kullanıcıların biyometrik bilgilerini toplayabilecek. Cupertino merkezli bir şirketin yaptığı patent başvurusu sonrası ortaya çıkan durum sonucunda polislerin iPhone hırsızlarını daha kolay yakalaması hedefleniyor.

Apple'ın güvenlik önlemlerini artırmak için yaptığı çalışmaları samimi bulmakla beraber, insanların kafasındaki Apple algısını korumaya yönelik hamlelerini ilgiyle takip ediyorum. Bahsi geçen patent konusu da gerçekten güvenlik konusunda çalıştıklarına beni ikna etti diyebilirim. Yakında birisinden iPhone veya iPad çalmak hırsızlar için çok kötü bir fikir olabilir.

Perşembe günü ABD Patent ve Marka Merkezi tarafından yayınlanan bir patent başvurusunda Apple'ın hırsızlar hakkında bilgileri Touch ID, ön kamera ve mikrofon aracılığıyla gerçekleştireceği bilgisi geçildi. Biyometrik bilgileri elde etme ve depolayabilme imkanına sahip olan bu patent, akıllı telefon veya tablet hırsızlığını önlemeye çalışacak bir adım olarak değerlendirildi. Patent dosyasında iPhone veya iPad ismi geçmese de Apple'ın cihazlarında bu teknolojileri kullandığı biliniyor. 

iPhone 7'lerde bu sisteme geçilir mi henüz bilmiyoruz ama hırsızlar için caydırıcı sistemler geliştirilmesi bile iyi bir hamle olarak düşünülebilir. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Microsoft Surface Pro 4 Reklamında Apple iPad Pro ile Dalga Geçiti

İşte Tim Cook’un Yönetimindeki Apple’ın 5 Yıllık Performans Karnesi

YORUMLAR